Ultimate magazine theme for WordPress.

Türkiye’nin navlun avantajı: Çin-Livorno 9.000 dolar, Türkiye-Livorno 1.000 euro

KUTAY KORAP – EROL OYTUN ERCAN

Navlun fiyatlarında yaşanan yükseliş ile bir arada global ticaretin bundan olumsuz etkileneceğine dair kaygılar artarken Bu artışların kimi ülkeler için başkalarına kıyasla rekabet avantajı yarattığı görülüyor.

Bloomberg HT’ye konuşan BDP International Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Yönetici Yöneticisi Fikret Ersoy, küreselde artan navlun fiyatlarının ihracat konusunda Türkiye’ye rekabetçi bir avantaj sağladığını ve lojistik maliyetlerinin rakiplerine oranla daha az arttığını söyledi.

“Çalışmamıza nazaran, Türkiye’den Livorno’ya navlun 1.000 Euro, Çin’den Livorno’ya navlun 9.000 dolar. Artık bu türlü bir durumda Türkiye önemli bir rekabet avantajı elde ediyor” diyen Ersoy, bunu kendi müşterilerinde de gördüklerini ve bundan ötürü da ihracat önemli bir artış olduğunu söyledi.

Ersoy, Türkiye’nin lojistik maliyetinin yüzde 20-40 artarken rakiplerinin lojistik maliyetlerinin yüzde 300 arttığını vurguladı ve “Salgın periyodunda şayet işin ekonomik boyutunu yanlışsız yönetebilseydik tahminen de Türkiye’nin iktisadı yüzde 7-8 değil yüzde 12-13 büyüyecekti” dedi.

İlgili Haberler
2281978 fffcef9c5d6383d6fde9306f674b64bb

“Sadece gemi almak ile olay bitmiyor”

Dış ticaret satışlarıyla ilgili müşterilerini uyardıklarını belirterek “Müşteriniz size dönüyorsa ve ‘sen bana fiyatları artırıyorsun lakin Çin’deki rakibin artırmıyor’ diyorsa bu palavra. Bu imkansız, o denli bir durum yok” diyen Ersoy, tekrar de Asya’dan orta mamul ithal eden ve sonrasında bunu bitmiş mal olarak ihraç edenlerin de artan navlun fiyatlarından ötürü rekabetçiliğini kaybetmiş olabileceğini belirtti.

Birtakım ihracatçıların kendi armatörlük şirketlerini kurmasının sürdürülebilir olmadığına değinen Ersoy, “Navluna bu şekil yatırımlar olağan lakin bunlar uzun vadeli değil süreksiz tahliller zira konteyner nakliyatı güç bir bölüm. Yalnızca gemi almak ile olay bitmiyor. Geminin işletimi konteynerin rotasyonu üzere bir çok zorluk var. İhracatçıların gemi alması ve işletmesi uzun vadede makul bir durum değil. Yalnızca kısa vadede yaraya merhem olması manasında mantıklı” dedi.

Eylül ya da Ekim ayından itibaren piyasanın biraz daha oturmasını bekliyorum.

Ersoy, şu anki fiyat düzeylerinin sürdürülebilir olmadığını lisana getirerek “Eylül ya da Ekim ayından itibaren piyasanın biraz daha oturmasını bekliyorum” diye ekledi.

IHS Markit Denizcilik ve Ticaret Yönetici Yardımcısı Daejin Lee ise hanehalkı harcamalarının mal ağır tüketime odaklanmasından ötürü konteyner talebinde patlama yaşandığını ve bundan ötürü fiyatların arttığını belirterek “Aşılamayla birlikte hizmet dalı tüketimi olağana dönünce navlun fiyatları da düşmeye başlayacak” dedi.

“Fiyat artışları konteyner yetersizliğinden değil”

Şu an yaşanan fiyat artışlarının konteyner yetersizliğinden değil arz-talep dengesizliğinden kaynaklandığının altını çizen Ersoy, asıl sorunun konteyner yetersizliği değil mevcut olan konteynerlerin olması gereken yerde bulunmaması olduğunu vurguladı.

Navlun düzeylerinden ötürü bölüm tekrar dökme gemiye döndü. Dökme gemi piyasasında da fiyatlar yükseldi lakin hala tonaj bazında daha makul sayılara geliyor.

Artan konteyner fiyatlarından ötürü muhakkak dallarda dökme gemiye talebin arttığını söyleyen Ersoy, “20 yıl evvel demir çelik daima dökme gemiyle giderdi. Son 20 yılda konteyner fiyatlarının makul düzeylere gelmesiyle birden fazla demir-çelik firması 3 bin tonun altındaki lotlardaki yüklerini konteynere çevirdi lakin artık bu navlun düzeylerinden ötürü dal tekrar dökme gemiye döndü. Dökme gemi piyasasında da fiyatlar yükseldi fakat hala tonaj bazında daha makul sayılara geliyor” dedi.

Fiyatlar en fazla Çin-Avrupa rotasında arttı

Salgının yarattığı arz-talep dengesizliği sonrasında ülkelerin toparlanmaya başlamasıyla global navlun fiyatlarında da önemli artışlar görüldü. Fitch Ratings’e nazaran, bu periyotta en fazla fiyat artışı neredeyse 4 kattan fazla artışla Çin-Avrupa rotasında gerçekleşti.

2020’nin Mart ayında 1.500 dolar civarında olan 40’lık konteyner fiyatı bugün 8.000 doların üzerine çıkarken en kıymetli rotalardan biri olan Çin-ABD tarafında ise fiyatlar 1.300 dolardan 4.300 dolara çıktı.

Fiyat artışlarındaki ana sebebin 2020’nin Ocak ve Şubat ayı üzere Çin’de başlayan talep dengesizliği olduğunu söyleyen Ersoy, “Çin geri döndüğü vakit büyük bir talep ile karşılaşıldı. Üretimler geri gelirken gemi sahiplerinin boş konteyner kapasitesini düşürmesi arz-talep dengesizliği oluşturdu” dedi.

Comments are closed.