usta kredi

Türkiye’nin Gümrük Birliği diplomasisi çeşidi

Avrupa Önderler Tepesi, 24 Haziran’da Brüksel’de başlayacak. 2 gün sürecek olan tepede AB-Türkiye bağları, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi üzere hususlar ele alınacak.

Bakan Muş, AB Başkanlar Doruğu öncesi Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ait dayanaklarını talep etmek üzere, AB ülkelerindeki muhatapları ile telefon görüşmesi, görüntü konferans ve ziyaretler gerçekleştirerek temaslarda bulundu.

Muş, İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı María Reyes Maroto Illera, Fransa Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı Franck Riester, İtalya Dış İşleri Bakanı Luigi Di Maio, Almanya İktisat ve Güç Bakanı Peter Altmaier ile telefon ve görüntü konferans görüşmeleri gerçekleştirdi.

17-18 Haziran’da Çekya, Macaristan ve Polonya’ya ziyaret gerçekleştiren Bakan Muş, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi hususlarında AB Üyesi ülkelerin dayanaklarını talep ettiklerini ve görüşmelerden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını söz etti.

Bakan Muş, Çekya, Macaristan ve Polonya’da yaptığı görüşmelerde, ilgili bakanların AB ile ilgilerin geliştirilmesi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde, Türkiye ile birebir istikamette düşündüklerini ve ülkelerinin AB nezdinde Türkiye lehinde olacaklarını belirttiklerini vurguladı.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi Türkiye ile AB ortasında yatırım ve ticaret bağlantılarını geliştirecek

Bakan Muş, Gümrük Birliğinin Türkiye için ehemmiyetine değinerek, “Gümrük Birliği, ülkemizin AB’ye ekonomik entegrasyonunda büyük bir rol oynamış ve Gümrük Birliği sayesinde Türkiye ile AB ortasındaki ikili ticaret hacmi yüzde 333 artışla 2020 yılında 143 milyar dolara ulaşmıştır. Ayrıyeten, birebir devirde AB’ye ihracatımız yüzde 558’lik artışla 2020 yılında 69,9 milyar dolara ulaşmışken; benzeri halde, AB’nin ülkemize olan ihracatı da yüzde 360’lık artışla 73,3 milyar dolara ulaşmıştır.” dedi.

Bakan Muş, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ile Türkiye ve AB’nin daha geniş bir kesim yelpazesi çerçevesinde yatırım ve ticaret münasebetlerini geliştireceklerinin, birbirlerinin pazarlarına girişte daha kolay şartlardan yararlanacaklarını lisana getirdi.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi “tam üyelik” amacına ülkemizi yaklaştıracak

Bu süreçte, Gümrük Birliği’nin mevcut işleyişinin güzelleştirilmesi ve Türkiye’nin Gümrük Birliği’nden daha fazla faydalanmasını sağlamak üzere, Hür Ticaret Muahedeleri, karayolu kotaları, vize üzere problemlere tahlil bulunması imkânının ortaya çıkacağını vurgulayan Bakan Muş, şöyle devam etti:

“AB’nin Türkiye’de daha fazla yatırım yapabileceği bir ortam hazırlanması ve AB ile ticari bağlarımızın hizmetler, kamu alımları, e-ticaret üzere yeni alanları kapsaması sağlanacaktır.

Burada “kazan-kazan” sonucu açık olarak tespit edilmektedir. Bugün AB, Japonya ve Kore ile olduğu üzere, son periyotta yeni kuşak Özgür Ticaret Mutabakatları imzalamış olup, bu mutabakatların kapsamı çok geniştir. Münasebetiyle daha fazla bölüm yatırımcısı ve iş insanı liberal şartlardan yararlanmaktadır. Benzeri formda, Türkiye-AB Gümrük Birliği şartlarının güncellenmesi ile iki gelişme birlikte yaşanacaktır. Birincisi, ticaret ve yatırım şartları karşılıklı olarak daha liberal hale gelecek ve iş insanlarının muhtaçlıkları 21. yüzyılın gereklerine nazaran karşılanıyor olacak; ikincisi, Türkiye’nin stratejik gayesi olan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bir kere daha altını çizdiği “tam üyelik” amacına ülkemizi yaklaştıracak ticarete ve ekonomik münasebetlerimize yönelik teknik çalışmalar ve uygulamalarda yeni adımlar şimdiden atılmış olacaktır.”

Bakan Muş, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ile son yıllarda dünya iktisadında yaşanan dönüşüm de dikkate alındığında her iki tarafa da değerli kazanımlar sağlanacağını ve daha güçlü bir AB-Türkiye ekonomik iştiraki tabanının oluşturulacağını kelamlarına ekledi.

Comments are closed.