Ultimate magazine theme for WordPress.

Türkiye’de nakitsiz ödeme yüzde 50’nin üzerinde

PwC’nin strateji danışmanlığı kümesi Strategy&’in ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülkede 3.500 iştirakçiyle gerçekleştirdiği Ödemeler Araştırması 2020’nin sonuçları açıklandı.

Araştırmaya nazaran, ödeme alışkanlıklarında nakit kullanımı süratli bir biçimde azalıyor. Birebir araştırmanın 2018 sonuçlarında Avrupa’daki iştirakçilerin yüzde 43’ü nakit kullanımını tercih ederken, 2020 yılında bu oran yüzde 36 olarak gerçekleşti.

İlgili Haberler

Türkiye’de nakit (yüzde 46) hala alışveriş / hizmet ödemeleri içinde tercih edilen bir ödeme tekniği olsa da Türkiye taşınabilir cüzdanlar ve ödeme uygulamaları konusunda Avrupa’nın önünde; taşınabilir ödeme formülleri kullanımı Avrupa’da %14’e çıkarken, Türkiye’de bu oran %21’i buluyor.

Strategy& Türkiye Önderi Kağan Karamanoğlu, Ödemeler Araştırması 2020 sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Türkiye’de nakit ödemeler hâlâ en büyük hissesi oluşturuyor olsa da “nakitsiz ekonomi” kavramının 2010’dan bu yana gündemde olduğu göz önüne alındığında, ülkemizin bu mevzuyu gerçek vakitte öngörüp, yerinde adımlar attığını söyleyebiliriz. Türkiye’de nakitsiz ödeme oranı %50’nin üstüne çıkmış durumda” dedi.

Comments are closed.