Ultimate magazine theme for WordPress.

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca “20 Haziran Dünya Mülteci Günü” nedeniyle Firuzende Galata’da aktiflik düzenlendi.

Aktifliğin açılışında konuşan Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, Türkiye’nin yardımseverliği ve insani kıymetlere bağlılığıyla göçmenlere tarih boyunca kucak açtığını ve yuva olduğunu söyledi.

Büyük, “Birleşmiş Milletler datalarına nazaran, ülkemiz dünyada en çok mülteci barındıran ülke pozisyonundadır. 2012’de 14 bin 234 olan Suriyeli sığınmacıların sayısı 2021’de 4 milyona yaklaştı. Ülkemizin, mültecilerin muhtaçlıklarının giderilmesi gayesiyle 40 milyar doların üzerinde harcama yaptığı göz önüne alınırsa, dünya ülkelerinin gelir durumuna nazaran mülteciler için daha çok uğraş göstermesi gerekmektedir. Ülkemiz dünyada en çok göçmen barındıran ülke olmasının yanı sıra eğitim açısından da 45 ülkenin nüfusuna denk yabancı öğrenciyi eğitim sistemine dahil etme gayreti içindedir.” diye konuştu.

Ulusal Eğitim Bakanlığının, kitlesel göç akımının başladığı birinci günden itibaren ülkeye göç eden tüm çocukların eğitim almalarına yönelik çalışmalar yürüttüğüne dikkati çeken Büyük, “Geçici muhafaza kapsamında ülkemizde bulunan yabancılara yönelik bakanlığımızca ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde eğitim faaliyetleri yürütülmektedir. Ayrıyeten Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Dünya Bankası, Alman Memleketler arası İşbirliği Teşkilatı ve Memleketler arası Göç Örgütü üzere birçok milletlerarası kurum ve kuruluşlarla da ortak çalışmalar yürütüyor.” sözlerini kullandı.

Yusuf Büyük, Ulusal Eğitim Bakanlığının süreksiz müdafaa altındakilerin ülkede bulundukları müddet içinde kozmik olan eğitim hakkından yararlanmak ve yaşadıkları toplumla ahenk içinde olmalarını kolaylaştırmak için halk eğitim merkezi aracılığıyla mesleksel eğitim ve okuma yazma kursları açtığını kaydetti.

Hayat uzunluğu öğrenme yaklaşımı içerisinde yetişkinlere de eğitim hizmeti sunulduğunu aktaran Büyük, kelamlarına şöyle devam etti:

İlgili Haberler

“Bu kapsamda tüm yabancılara yönelik örgün eğitim faaliyetlerinin yanında Türkçe öğretimi başta olmak üzere yüzlerce alanda yaygın eğitim faaliyetleri düzenleniyor. 2014 ile 2020 yılları ortasında yaklaşık 2 milyon göçmen halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen kurslara iştirak sağlamıştır. İnancımız bu sayının çok daha üstlere çıkacağı istikametindedir. Yaşları kaç olursa olsun ülkemizde bulunan göçmenlerin hem ahenklerini kolaylaştırmak hem de eğitim hakkından faydalanmalarını sağlamak bakanlığımız için son derece kıymetlidir. Bu manalı günde ülkemizin dünyadaki en çok göçmen barındıran ülke pozisyonunda olduğunu tekrar hatırlatmak ve başta AB ülkeleri olmak üzere maksat ülkelerin göç konusunda adil yük ve sorumluluk paylaşımı noktasında ellerini taşın altına sokmaları gerektiğinin kıymetini bir kere daha vurgulamak isterim. İnsan hayatının değerini bilen ve dünyada bir tek mazlumun gözyaşı akmaması için çabalayan ülkemizin yanında bulunan tüm ülkelere memleketler arası kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim.”

“2020 sonu prestijiyle 82 milyon kişi yuvalarından ayrılmak zorunda kaldı”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lider Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou da 2020 sonu prestijiyle BM Mülteci Yüksek Komiserliği raporlarına nazaran, dünyada toplam 82 milyon kişinin konutundan ve yuvasından ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.

Bir evvelki yıla nazaran bu sayıda yüzde 4 oranında artış olduğunu tabir eden Pertzinidou, şunları kaydetti:

“BM Mülteciler Yüksek Komiserliği istatistiklerine bakacak olursak, Türkiye en yüksek sayıda şahsa konut sahibi olmaya devam ediyor. AB, krizin en başından beri Türkiye ile yakın iş birliği içerisinde çalışmakta, Suriye krizinin yarattığı zorlukların üstesinden gelinmesi için efor sarf etmektedir. Tıpkı halde AB, Türkiye’ye mültecilerin ve onlara mesken sahipliği yapan toplulukların muhtaçlıklarının giderilmesi tarafında de takviye olmaktadır. 2016’dan itibaren Türkiye’deki mülteciler için AB Mali Yardım programı altında da yardım aktarılmaktadır. AB Mali Yardım Programı kapsamındaki 6 milyar euronun maksadı, mülteci ve konut sahibi topluluklara, sıhhat, eğitim, sosyo-ekonomik dayanak, alt yapı, göç idaresi ve insani yardımdır.”

Suriye’de yaşanan durum nedeniyle Türkiye’ye takviye vermeye devam etmek istediklerinin altını çizen Pertzinidou, “Doğru dayanak sağlandığında mülteciler aslında müspet değişimin itici gücü olabilir diye düşünüyoruz. Zira her vakit için şunu hatırlamalıyız, mülteciler de bizler üzere insan ve onların da umutları ve hayalleri var. Onlar da en güzelini hak ediyor. Bizler zati bu akşam bunun için burada bulunuyoruz.” dedi.

Aktifliğin sonunda sığınmacı ve Türk çocuklarının hayal gücü ile ilham kaynaklarını anlatan imajlar, Galata Kulesine yansıtıldı.

Comments are closed.