Ultimate magazine theme for WordPress.

Türk lirasında müspet ayrışma sürüyor

Türk lirasında Salı günü izlenen müspet ayrışma tesirini devam ettiriyor.

Dolar/TL kuru 8,60 düzeyinin de altını görürken, hafta başından bu yana kurda yaşanan gerileme yüzde 1,5’i buldu.

Fed Lideri Jerome Powell’ın enflasyonun süreksiz olduğu vurgusunu yinelemesi gelişen ülke varlıklarında olumlu bir atmosfer yarattı.

Türkiye’nin risk primi 383 baz puandan süreç görürken, gösterge tahvil faizi yüzde 19,10 düzeyinde.

TCMB Lideri bankacılarla buluştu

İlgili Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, vazifeye geldikten sonra ikinci kere bankacılarla Salı günü bir ortaya geldi.

Swap görüşmelerinde iki merkez bankasıyla çok uygun noktaya geldiklerini söyleyen Kavcıoğlu, mecburî karşılık düzenlemelerinde değişiklik yapılabileceğini belirtti.

HSBC Portföy Başekonomisti İbrahim Aksoy, Avrupa ve ABD merkez bankaları ile bir swap mutabakatı yapılmadığı sürece bu mutabakatların lira üzerindeki tesirinin kalıcı olmayacağını kaydetti.

Aksoy şu değerlendirmeleri yaptı: TL konusunda değerlendirmemizi koruyoruz. TCMB, Avrupa Merkez Bankası yahut Fed ile swap mutabakatı yapmadıktan sonra yapılan swap mutabakatlarının TL üzerindeki olumlu tesirinin kalıcı olmayabileceği görüşündeyiz.

Turizm konusunda tesiri kademeli olarak görülecek olumlu gelişmelere rağmen rezerv düzeylerine kıyasla görece yüksek cari açık, yılın kalanında yurtiçinde gerçek faizlerin düşme ihtimali ve Fed fiyatlamasının devam edebilecek olması TL’nin yılın kalanında kırılgan olmaya devam edebileceğine işaret ediyor.

Comments are closed.