Ultimate magazine theme for WordPress.

Toparlanan Çin iktisadında tüketici harcamaları en zayıf halka

Çin’de sanayi üretimi Mayıs’ta evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 8.8 ile kestirimlerin altında arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 9.2’ydi. Perakende satışlar da yüzde 14 artış beklentisine karşılık yüzde 12.4 arttı.

Ülkede sabit varlık yatırımları yılın birinci 5 ayında 2020’nin birebir devrine nazaran yüzde 15.4 arttı. İşsizlik oranı ise Mayıs’ta yüzde 5.1’den yüzde 5’e geriledi.

İlgili Haberler

Pandemi sonrası toparlanma ağır sanayi ve ihracat öncülüğünde gerçekleşirken tüketici harcamaları en zayıf taraf oldu. Aşılama sürecindeki hızlanma ve istihdam piyasasının güzelleşmesiyle harcamalar kademeli olarak toparlanıyor. Hükümet datalarına nazaran Dragon Şenliği devrinde turizm harcamaları pandemi öncesi periyoda kıyasla yüzde 25 azaldı.

Ülkede sanayi ekonomik büyümenin en büyük motoru oldu. Madencilik ve hammadde üretimi üzere kesimler emtia fiyatlarındaki yükselişten olumlu etkilenirken ihracat deniz çok talebin tesiriyle güçlü seyretti. Lakin endüstriye yönelik kimi riskler de mevcut. Ülkenin kimi bölgelerinde artan tüketim nedeniyle elektrik badireleri yaşanıyor. Shenzen’deki Yantian limanında Covid-19 hadiselerinin görülmesi konteyner trafiğinde yoğunluğa neden oluyor ve global tedarik zincirini de olumsuz etkiliyor.

Ekonomistler yılın ikinci çeyreğinde büyümenin yüzde 8, üçüncü çeyrekte yüzde 6.2, son çeyrekte ise yüzde 5’e inmesini bekliyor. Tüm yıl için büyüme varsayımı ise yüzde 8.5. Bu sayı, hükümetin yüzde 6 olan maksadının epeyce üzerinde.

Comments are closed.