Ultimate magazine theme for WordPress.

Ticaret muahedeleri, Bitcoin, iktisat bilgileri ve yüksek ham petrol fiyatları – Piyasalarda neler oluyor?

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – ABD ve AB, uçak sübvansiyonlarına dair çekişmeyi bitirirken İngiltere ve Avustralya ticaret mutabakatı imzalıyor. Bitcoin 40.000 dolar üzerine tırmandı, birçok iktisat verisi yayınlanacakken ham petrol yükselmeye devam ediyor. fed’in iki günlük toplantısı başlayacak.

İşte 15 Haziran Salı günü piyasaları hareketlendirebilecek beş gelişme:

1. Ticaret mutabakatları

Çin tehdit olabilir lakin ABD ve AB, nihayet Airbus ile Boeing’e verilen sübvansiyonlar konusunda 17 yıllık bir tartışmayı sona erdirme kararı verdi.

Çin’in, on yılın sonunda global uçak imalinde yasal bir rakip olma yolunda ilerleyen devlet dayanaklı uçak şirketi Commercial Aircraft Corp. of China, yani Comac’la birlikte, Boeing-Airbus sivil hava aracı düopolünün yerini almak için rekabet ettiği bir vakitte bu mutabakat, devlet yardımı konusunda yeni bir transatlantik işbirliği periyodu için yer hazırlıyor.

Airbus (PA:AIR) %1,3 yükselişle bu yılki artışını %26’ya çıkardı. Boeing (NYSE:BA) bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %15 artış yaşamışken ABD piyasası öncesinde %1 daha kazandı.

2019 yılında Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ABD’ye, Airbus’a verilen devlet takviyesi üzerine AB’nin yıllık 7,5 milyar dolarlık ihracatına karşı gümrük vergileri düzenleme yetkisi verirken AB’ye de 4 milyar dolarlık ABD malı üzerine vergi koyma müsaadesi vermişti.

İngiltere ve Avustralya’nın ticari bir muahede yapması ile bu sevinçli ruh Salı günü de devam etti. Avustralya Ticaret Bakanı Dan Tehan, Salı günkü açıklamasında mutabakatın İngiltere’nin Brexit’ten bu yana birinci ticaret mutabakatı olduğunu söyledi.

İngiltere Avustralya’nın en büyük sekizinci ticaret ortağı, çift istikametli ticaretin bedeli 26,9 milyar Avustralya doları (20,7 milyar dolar) bedelinde. İngiltere, 1973 yılında Avrupa’nın o zamanki ortak pazarına girmeden evvel Avustralya’nın en kazandıran ticaret piyasasıydı.

Bilhassa İngiliz çiftçiler tarafından muahede yakinen incelenecek. Zira çiftçiler, mutabakat ile Avustralya’dan kuzu ve sığır eti ithalatına uygulanan gümrük vergileri ortadan kalkarsa işsiz kalacaklarından korkuyor.

2. Borsa yükselişte; Oracle yarar raporu paylaşılacak

ABD borsası Salı günü hafif yüksek açılacak. Fed’in iki günlük toplantısı öncesinde piyasa sakin.

Dow Jones 20 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

S&P 500 ve Nasdaq Composite %0,2 ve %0,7 artışla Pazartesi günü rekor düzeylerde kapatırken Dow Jones Industrial Average %0,3 geriledi.

Fed’in iki günlük siyaset toplantısı Salı günü başlıyor ve merkez bankasından rastgele bir aksiyon beklenmezken tüketici fiyatlarındaki son artış düşünüldüğünde gelecekteki azaltım planlarına dair ipucu verebilir.

Nordea analistleri bir araştırma yazısında “Fed muhtemelen enflasyon gayesinin bir ölçü aşılması konusunu tartışmak zorunda kalacak lakin yeniden de piyasa, enflasyon görünümünde büyük taraflı sürprizleri gözden çıkarmış üzere görünüyor. Fed, haziran ayında daima baskıya ikna olmayacak” dedi.

Kurumsal gelişmelerde: kar raporu ile Oracle (NYSE:ORCL) ilgi odağında olacak. Teknoloji şirketinin, 31 Mayıs ile biten dördüncü çeyrekte 11,02 milyar dolar gelir üzerine pay başına 1,31 dolar yarar paylaşması bekleniyor.

Ayrıyeten Southwest Airlines (NYSE:LUV) da dikkatleri üzerine çekecek. Havayolu şirketi, hava durumu bilgilendirme sisteminde yaşanan teknik bir arıza nedeniyle saatlerce süren gecikmenin akabinde Pazartesi günü ABD uçuş operasyonlarına tekrar başladı.

3. Data seli

İlginin birden fazla iki günlük Fed toplantısında lakin gündemde incelenecek kıymetli iktisat bilgileri de mevcut.

Fed, kısa vadeli fiyat artışlarının kalıcı bir enflasyona dönüşmeyeceğini tekraren söyledi lakin şirketler tarafından üreticilere ödenen fiyatlarda, Nisan ayına nazaran %0,6’lık bir yükselişle artışın sürmesi bekleniyor.

Bir evvelki yılın birebir devrine nazaran ÜFE’nin, %6,3 ile 2010 yılında ajansın bilgileri takip etmesinden bu yana en büyük artışı yaşaması bekleniyor. Nisan ayında yıllık bazda %6,2 yükselmişti.

İlgili Haberler

Birebir vakitte Mayıs ayı çekirdek perakende satışlar için beklentiler, bir evvelki aya nazaran %0,2 artış tarafında. Nisan ayında %0,8 küçülme yaşanmıştı. Genel olarak perakende satışların, sakin bir seyrin akabinde ay bazında %0,7 düşüş yaşaması bekleniyor.

Bunlardan 45 dakika sonra açıklanacak olan endüstriyel üretim de tedarik kısıtlarına ait problemler ve işgücü piyasasındaki kıtlıklar ortasında yakından takip edilecek.

Salı günkü datalara nazaran iktisat, karantinadan çıkış konusunda daha da ilerledikçe İngiltere iş piyasası Mayıs ayında altıncı ayda da güçlendi.

İngiliz şirketler Mayıs ayında çalışan sayısını 197.000 artırdı – bu, kayıtların başladığı 2014 Temmuz ayından beri görülen en büyük tek aylık artış. Datalar ayrıyeten Nisan ayına kadar olan yıl içinde temel fiyat büyümesinde, 2007’den beri görülen en süratli artışı gösterdi.

4. Bitcoin 40.000 doları aşıyor

Bitcoin yeniden artış yolunda, Mayıs ayından beri birinci kere 40.000 doların üzerinde.

Bu artışın temel kaynağı bildiğimiz üzere, Elon Musk. Tesla (NASDAQ:TSLA) işvereni, madencilikte kullanılan güç kullanımının uygun olmadığı argümanlarından ötürü kenara attığı dijital dövizi, şirketin tekrar ödeme aracı olarak kullanmaya başlayabileceğini söyledi.

Bitcoin %3 artışla 40.182,00 doları gördü. Nisan ayında 65.000 dolar yakınında iken çöküş devrine gören kripto para, son zamanlardaki dar ticaret aralığını kırdı.

Lakin Bitcoin cephesinde öbür şeyler de var.

Pazartesi günü resmî bir duyuru paylaşan MicroStrategy (NASDAQ:MSTR), 2028 vadeli teminatlı senet satışını tamamlayarak yaklaşık 488 milyon dolar elde ettiğini söyledi. Hepsi şirket tarafından daha çok Bitcoin almak için kullanılacak.

MicroStrategy’nin 1,5 milyar dolardan fazla elde ettiği bildirilirken duyurunun akabinde payları %15’in üzerinde yükseldi. Kurumsal yatırımcılar teklife hevesle yaklaşarak son piyasa düzeltmesine karşın yatırımcıların Bitcoin’in geleceği konusunda hala optimist olduklarını gösterdi.

Boğa hissiyatına ek olarak ve El Salvador’un, Bitcoin’i yasal bir para olarak kabul ettiğini duyurmasının akabinde Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, Doğu Afrika ülkesinin maliye sorumlularına, dünya genelinde kripto paraların yaygın olarak kabul edilmeye başlamasına hazır olmalarını söyledi. Texas Bankacılık Kısmı de geçen hafta devlet tarafından kiralanan bankaların Bitcoin’i elinde tutabileceğini doğrulayan bir bildiri yayınldı.

Öte yandan Bitcoin de gelişiyor. Dört yıl içindeki birinci yükseltmesi, madenciler tarafından şimdi onaylandı.

Yükseltmenin ismi Taproot ve Kasım ayında yürürlüğe girecek. Kıymetli derecede süreç kapalılığı ve aktifliği ile sonuçlanmalı ve en kıymetlisi de aracıları en karmaşık süreçlerden bile elimine eden blok zinciri (blockchain) teknolojisinin kıymetli bir özelliği olan akıllı mukavelelerin potansiyelini ortaya çıkaracak.

Yeniden de Bitcoin’den kuşku edenler var. Bunlar ortasında İngiltere Bankası Yöneticisi Andrew Bailey de bulunuyor. Pazartesi günkü bir konuşmasında Bailey, yüksek volatilitelerine işaret ederek bu durumun onları muteber bir ödeme aracı olmaktan çıkardığını söyledi. Fakat bunlara karşın dijital dövizin destekçileri gitgide artıyor.

5. Ham petrol gücünü koruyor, İran seçimleri bekleniyor

Salı günü ham petrol fiyatları, pek çok yılın yüksekleri yakınında kalarak yüksek süreç gördü. İran’ın global pazara ek petrol arzı tehdidi yavaş yavaş azaldı.

WTI %0,4 artışla 71,15 dolar olurken Brent %0,3 yükselerek 73,10 dolara ulaştı.

Hızlanan aşı programları, pek çok batı ülkesinin Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesine imkan tanıması ile ham petrol piyasaları bu yıl şimdiye kadar %40 üzerinde artış yaşadı.

Geçen hafta Memleketler arası Güç Ajansı (IEA), global petrol talebinin önümüzdeki yılın sonlarında salgın öncesi düzeylere çıkacağını öngördü.

Lakin piyasayı baskılayan bir faktör, İran ve dünya güçleri ortasındaki 2015 nükleer mutabakat görüşmeleri. Muahede yapılırsa ABD, İran üzerindeki yaptırımları kaldırabilir ve ülke ham petrol ihracatına devam ederek global pazara günlük 2 milyon varile kadar ek üretim arz edebilir.

Bununla birlikte ING analistlerine nazaran “ABD’nin İran başkanlık seçimlerinden evvel İran nükleer muahedesine tekrar dönmesi, gitgide imkansızlaşıyor üzere görünüyor.”

Seçimler Cuma günü ve 2019’da ABD tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırıma uğrayan, Batı’nın acımasız eleştirmeni Ebrahim Raisi (İbrahim Reisi) yarışı önde götürüyor.

Başka adaylarla birlikte Raisi, 2015 nükleer mutabakatını canlandırma görüşmelerini, hasebiyle yaptırımların kaldırılmasını destekliyor. Lakin bu hususta ABD’nin ve öteki batılı güçlerin, Raisi’nin seçilmesi ismine olumlu bir reaksiyon vermesi güç.

Comments are closed.