usta kredi

TCMB: Kısa devirde enflasyonda oynak seyir bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyonun kısa vadede dalgalı bir seyir izlemesinin beklendiğini, enflasyonda bariz düşüş görülene kadar mevcut sıkı duruşun korunacağını açıkladı.

TCMB’nin yayınladığı 17 Haziran tarihli Para Siyaseti Şurası toplantısının özetlerinde, “Enflasyonun kısa devirde, başta emtia fiyatları olmak üzere arz ve talep istikametli çeşitli ögelerin tesiriyle oynak bir seyir izlemesi beklenmektedir” dedi.

Özetlerde şu sözler öne çıktı:

  • Sıkı nakdî duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve süreksiz oynaklıklara karşı kıymetli bir tampon fonksiyonu görecektir.
  • Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu iddia patikasındaki besbelli düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.
  • Şura, para siyasetinde fiyat istikrarı maksadı doğrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten bir yaklaşım sergilemeyi sürdürecektir.
  • Para siyaseti duruşu, enflasyon görünümüne yönelik üst istikametli riskler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarı gayesine ulaşılması odağında belirlenecektir.
  • Bu doğrultuda siyaset duruşu, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alınarak dezenflasyon sürecini en kısa müddette tesis edecek ve orta vadeli amaçlara ulaşıncaya kadar bunun sürekliliğini sağlayacak bir sıkılık seviyesinde belirlenmeye devam edilecektir.
  • Nakdî sıkılaştırmanın tesiriyle krediler ölçülü bir seyir izlemektedir.

Comments are closed.