Ultimate magazine theme for WordPress.

‘Taper tantrum’ telaşları yatırımcıyı daha az riskli gelişen ülkelere yöneltiyor

William Blair Investment Management ve Fidelity International ABD faizlerinden daha az etkilenen yüksek getirili tahviller alırken Bank of America, Euro’nun Fed’in muhtemelen Eylül ayındaki tahvil alımlarını azaltma programına karşın stabil kalacağı iddiasıyla yatırımcılarına Euro cinsinden tahvil öneriyor.

2013 yılında Fed’in tahvil alımlarının azaltılacağı istikametindeki açıklamasıyla yaşanan ‘taper tantrum’da dolar ve ABD faizleri yükselirken gelişen ülke para üniteleri ve tahvilleri altı hafta boyunca düşmüştü. Lakin gelişen piyasaların o periyoda kıyasla cari istikrar, olumlu gerçek getiri üzere alanlarda daha güçlü olması nedeniyle o dönemki üzere sert satışlar yaşanması beklenmiyor.

İlgili Haberler

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi güçlü gelerek iktisatta işlerin yolunda olduğunu göstermişti. Fakat bu güçlenmenin Fed’in varlık alımını azaltmaya başlaması için yetip yetmeyeceği bilinmiyor.

Chicago Üniversitesi’nde Profesör olan Fed eski İdare Konseyi Üyesi Randy Kroszner ABD faizlerinde yükselişi tetikleyecek ‘taper tantrum’un yatırımcıların gelişen ülkeler dahil birçok varlık sınıfını terk edip ABD’ye kaçmasına neden olacağını belirterek “görece riskli varlıklardan çıkıp, görece inançlı gelişen piyasa varlıklarına yönelecekler” diye konuştu.

Comments are closed.