usta kredi

“Strateji Dokümanı’nda amacımız, Türkiye’nin yatırımlardan alacağı hissesi yüzde 50 artırması”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu, Milletlerarası Yatırımcılar Derneği’nce (YASED) Global Yatırım Günleri kapsamında düzenlenen “Dünya Yatırım Raporu Odağında Milletlerarası Direkt Yatırımlara Dair Gelişmeler ve Türkiye” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye Milletlerarası Direkt Yatırım Strateji Evrakı’na ait olarak, “Strateji Belgesi’nin uygulanması konusu çok kıymetli. En sonuncu maksadımız, Türkiye’nin yatırımlardan alacağı hissesi orta vadede yüzde 50 artırması.” dedi.

Global yatırımcılar için yol haritası olan Strateji Belgesi’nin değerine işaret eden Dağlıoğlu, “Araya uzun bir Kovid-19 süreci girdiği için birazcık ötelenmiş oldu. Bu çalışmaya birinci başladığımızda bir milletlerarası danışmanlık şirketiyle bir arada çalıştık. YASED üyelerinin bir kısmıyla mülakatlar yaptık. Bakanlıklarımızla, farklı kurumlarımızla, Strateji ve Bütçe Başkanlığı üzere, bir arada çalıştık. Kovid-19 başladığında bir durmamız gerektiğini fark ettik. Kovid-19’la birlikte ‘bu nereye gidecek’ noktasını anlamak için açıkçası 4-6 ay ortası izlememiz gerekti. Sonrasında tekrar kaldığımız yerden bir arada devam ettik.” sözlerini kullandı.

“İhracata yönelik bir yatırım ya da ithal ettiğimiz eserlerde azaltıcı tesire sahip olmasını bekliyoruz”

Ahmet Burak Dağlıoğlu, Yatırım Strateji Belgesi’nin hazırlanması sürecine işaret ederek, çalışma kapsamında belirlenen başlıklara ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gelişmiş kentlerimizde daha nitelikli istihdam üretecek yatırımlara odaklanırken, daha farklı kentlerde daha geniş ölçekli istihdam üretecek yatırımlara odaklanıyor olacağız. Cari istikrara katkı boyutu… Milletlerarası direkt yatırımlar, Türkiye’nin cari istikrarında çok kıymetli bir yere sahip. Geçtiğimiz periyotta 225 milyar dolar, birebir periyottaki cari açığın yüzde 40’ını finanse etmiş. Doğal bu yatırımların oluşturacağı tesir bizim için kritik. İhracata yönelik bir yatırımın olması ya da ithal ettiğimiz eserlerde bir azaltıcı tesire sahip olmasını bekliyoruz.”

Kelam konusu çalışmanın Türkiye’nin ekonomik gerçeklerinin üzerine inşa edilmiş bir strateji olduğunu vurgulayan Dağlıoğlu, “Altyapı yatırımları bizim için değerli. Yani yalnızca fizikî altyapı değil, bilgi irtibat teknolojisi altyapısı, fiber altyapısı… Yalnızca bu değil, bilgi merkezleri, fikri mülkiyet hakları, daha değerli olan yatırımlar da bizim için değerli.” dedi.

“Yatırımcı tercihleri farklılaşsa da yatırımlar sürecek”

YASED Lideri Ayşem Sargın da Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan Dünya Yatırım Raporu’na değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu raporda birtakım değerli datalar var. Her şeyden evvel yüzde 35’lik rekor bir daralmadan kelam ettik. Avrupa’da bu daralma yüzde 80’lere varıyor. Amerika’da yüzde 40 civarında. Asya’ya baktığımızda yüzde 4 büyüme görüyoruz. Çin’de yüzde 6. Artık oralarda bütün yaşananlara karşın bir artış görüyoruz. Bunların hepsi farklı trendler. Türkiye’ye baktığımızda yüzde 15 daralma. Dünya geneline nazaran Türkiye aslında olumsuz ayrışmıyor. Önümüzde devirde yatırımlarda korumacılığı daha fazla görüyor olacağız. Mevcut yatırımcıların ertelenen yatırımlarına ait siyasetler önümüzdeki devirde çok kıymetli hale gelecek.”

Sargın, global milletlerarası direkt yatırım akışında bir müddettir düşüş eğilimi gözlemlendiğini söz ederek, “Pandeminin yatırımlar üzerindeki tesiri beklediğimiz üzere büyük oldu. Lakin yatırımcı tercihleri farklılaşsa da yatırımlar sürecek.” dedi.

Comments are closed.