Ultimate magazine theme for WordPress.

Stoltenberg, NATO Tepesinin gündemleri ortasında Çin’in de olacağını açıkladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile yaptığı görüşmede Çin’i de ele aldıklarını ve gelecek hafta yapılacak NATO Tepesi’ndeki gündem unsurlarından birinin de bu ülke olacağını bildirdi.

Stoltenberg, 14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Doruğu öncesi Beyaz Saray’da Biden tarafından kabul edildi.

Basına kapalı geçen görüşmenin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Biden ile Rusya, Çin, global terör, siber tehditler ve iklim değişikliğinin güvenlik sonuçlarını ele aldıklarını belirterek, “Biden, vaktimizin çoğunluğunda gelecek hafta Brüksel’de yapacak NATO Tepesi’ne hazırlığı konuştu. Sabırsızlıkla beklediğimiz bu dorukta ittifakımızı nasıl daha da güçlendireceğimiz gündemi konusunda mutabık kaldık.” sözünü kullandı.

Mevcut dünyadaki zorluklarla hiçbir ülkenin tek başına uğraş edemeyeceğini vurgulayan Stoltenberg, son yıllarda Avrupa ve Kanada’nın NATO’ya yönelik yatırımlarının daha da arttığını belirtti.

– “Rusya ile diyalog zayıflık göstergesi değildir”

İlgili Haberler

Stoltenberg, “Güçlü bir NATO Avrupa için düzgün lakin ABD için de yeterli. Hiçbir muhteşem gücün ABD kadar NATO’da dostu ve müttefiği yok. Sayın Biden’ı Brüksel’de ağırlamayı dört gözle bekliyorum. Çok uygun bir görüşme yaptık.” sözünü kullandı.

Biden’ın Putin ile NATO Tepesi’nin akabinde görüşme kararını da memnuniyetle karşıladıklarını tabir eden Stoltenberg, “Rusya ile diyalog zayıflık göstergesi değildir. Biz güçlüyüz, bir ortadayız.” dedi.

Stoltenberg görüşmede Çin’in gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, “Çin, Lider Biden ile yaptığımız görüşmedeki bahislerden biriydi. NATO önderleri gelecek pazartesi bir ortaya geldiğinde de gündemlerden biri Çin olacak. Çin’in ekonomilerimize sunduğu fırsatların arttığını görüyoruz, Çin ile iklim değişikliği ve silah denetimi üzere hususlarda bağlantı halinde olmamız gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Aynı anda farklı sorun ve tehditlerle yüzleşmeye hazır olmalıyız”

Çin’in yakında dünyanın en büyük iktisadı olacağını söyleyen Stoltenberg, “Ancak Çin bizimle tıpkı pahaları paylaşmıyor. Çin’in Hong Kong’daki demokratik protestocuları nasıl engellediğini, Uygur Türklerine nasıl davrandığını, komşularını nasıl zorladığını ve Tayvan’ı nasıl tehdit etiğini görüyoruz.” görüşünü paylaştı.

Dorukta en büyük sorunun ne olacağının sorulması üzerine Stoltenberg, “Şu anda karşı karşıya olduğumuz en büyük sorun, her geçen gün daha öngörülemez bir dünyada yaşamamız. Global rekabetin de gittikçe arttığını görüyoruz. Bu nedenle tıpkı anda farklı sorun ve tehditlerle yüzleşmeye hazır olmalıyız.” iletisini verdi.

Comments are closed.