Ultimate magazine theme for WordPress.

Sterlin düşüşte, Wall Street toparlanıyor, Bitcoin, ham petrol – Piyasada neler oluyor?

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Yeni Covid-19 varyantı olayları arttıkça sterlin baskı altında kalırken ABD pay senedi piyasaları güçlü bir haftada yükseldi. Ham petrol ve sterlin düşüş yaşadı. Bitcoin uğraş ederken Avustralya Merkez Bankası (RBA) aksiyon almak için 2023’ü bekliyor.

İşte 18 Haziran Cuma günü piyasaları etkilemesi olası gelişmeler:

1. Hadiseler arttıkça sterlin baskı altına girdi

Koronavirüs olaylarındaki artış, ülkenin başarılı aşı programının yarattığı iyimserliğe ziyan verdiğinden sterlinin etrafındaki olumlu hissiyat yok olmaya başlıyor.

Sterlin Cuma günü ABD doları karşısında %0,3 düşüşle 1,3885 dolara geriledi ve Çarşamba günkü Fed toplantısından beri %1,6 bedel kaybetti.

Ülkede 42 milyondan fazla kişi, yani yetişkin nüfusunun %80’i tek doz ve 30 milyondan fazlası da iki doz aşılanmış olmasına karşın Perşembe günü 11.000 üzerinde yeni hadise görüldü.

Temel sorun, birinci olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyantındaki artış oldu. İskoçya’da yapılan bir çalışmaya nazaran bu varyant, İngiltere’de daha evvel hâkim olan varyanta kıyasla hastanede tedavi riskini iki kat arttırıyor.

Yaşanan artış, Başbakan Boris Johnson’ı ülke iktisadının büsbütün açılma tarihini bir ay ertelemeye ikna etti bile. Perakende satışlar da Nisan-Mayıs ortasında %1,4 ile beklenmedik bir düşüş yaşadı.

Sterlinin karşı karşıya olduğu öteki bir zorluk, bilhassa Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallık’ın geri kalanı ortasındaki ticaret konusunda Londra ve Brüksel ortasındaki münasebetin gitgide kırılganlaşan tabiatı.

ING analistleri, “Brüksel’in Londra’ya karşı sabrı azalıyor” dedi. “Gerçekten de protokollerin tetiklenmesi ve gümrük vergilerinin daha önemli halde tehdit edilmesi riski var.”

Başbakan Johnson’ın kendi partisi Muhafazakar Parti, kalbinin attığı bir yerde parlamento orta seçimini kaybettiğinde Başbakan’ın uğradığı utanç verici bir hezimetin akabinde İngiltere hükümetinin karşı karşıya olduğu siyasi baskılar yalnızca dışsal olmadı.

Hepsi, başarılı bir aşılama teşebbüsü, aşı programı ile çabuk bir toparlanma yaşanabileceği spekülasyonu ve İngiltere Bankası’nın (BoE) herkesten daha erken faizleri artırması sayesinde Mart ayından beri %0,7 yükselen sterlin için hissiyattaki değişimi gösteriyor.

2. Triple witching öncesinde borsa yükselişte

ABD borsası Cuma günü ufak artışlar yaşayacak lakin Fed’in şahin dönüşü sonrasında haftayı kayıpla bitirecek üzere görünüyor.

Dow Jones 20 puan artarken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 yükseldi.

Fed’in 2023 yılında, yani beklenenden bir yıl evvel faiz artışı olabileceğine işaret etme kararı, pay senedi piyasalarının büyük çoğunluğunda negatif tesir yarattı. Yatırımcılar, ultra genişlemeci fonlama şartları olmadan gerçeğe ahenk sağlamaya başlamak zorunda.

Perşembe günü Dow Jones Industrial Average %0,6 düşerken S&P 500 %0,1 düşük kapattı ve Nasdaq Composite %0,9 artışla üstün performans gösterdi.

Bu hafta Dow %1,9 ve S&P 500 %0,6 gerilerken Nasdaq %0,7 yükseldi.

Bugün yayınlanacak iktisat verisi yok ve çıkar cephesi büyük oranda boş. Lakin bugün triple witching Cuması. Endekslerdeki ve pay senetlerindeki opsiyon ve vadeli süreçlerin tarihleri sona eriyor, bu da volatil bir süreç günü yaratabilir.

Kurumsal gelişmelerde: Adobe (NASDAQ:ADBE) ilgi çekecek. Yazılım devinin çeyreklik sonuçları maksatları kolay kolay aştı.

Kroger (NYSE:KR), güçlü bir birinci çeyrek raporu sonrasında ilgi odağında olacak. Perakendeci, 2021 için kılavuzunu yükseltti.

3. 2023 yılı ve Avustralya Merkez Bankası

2023 yılının dönüm noktası olabileceği tek isim Fed değil. Güçlü istihdam bilgileri, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) o yılda faizleri artırmayı seçebileceğine işaret etti.

İlgili Haberler

Mayıs ayı istihdam bilgileri, ay bazında 115.200 net yeni iş imkânı yaratıldığını gösterdi. Beklentiler 30.000 iş imkânı oluşması tarafındaydı. İşsizlik oranı ise %5,5 puandan %5,1’e düştü.

Bu güçlü rapor, RBA’nın durup düşünmesine yol açabilir. ABD Fed ve Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) başta olmak üzere gelişmiş dünyanın öteki merkez bankaları daha şahin olmaya başlarken bilhassa de RBA onlar ortasında tuhaf olarak görüldüğü için.

Çarşamba günü bağımsız bir fiyat belirleme organı olan Adil Çalışma Kurulu, Avustralya’da minimum fiyatının Temmuz ayında başlayan mali yıl için %2,5 oranında artacağını söyledi.

Bloomberg raporuna nazaran Westpac kıdemli ekonomisti Bill Evans, “Mayıs istihdam raporu siyaset için büyük bir ‘ezber bozan’” diye yazdı. “İyileşme süreci artık açıkça kendi kendini sürdüren bir yükselişe geçti ve acil durum teşvik siyasetlerine olan muhtaçlık, büyük ölçüde azaldı.”

Ona nazaran RBA, 2023 yılında ana faizleri yükseltecek, halihazırda %0,1 olan nakit faizi 2023’ün birinci çeyreğinde 15 bp, ikinci çeyrekte 25 bp ve son çeyrekte 25 bp daha artıracak.

4. Bitcoin’le ilgili farklı görüşler

Finans topluluklarındaki fikirleri, kripto para ünitelerinin ve bilhassa de Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak uygunluğu kadar radikal bir formda bölen çok az şey var.

Dünyanın en büyük kripto para ünitesi Bitcoin’in muhakkak destekçileri var ve Nisan ayında rekor kırarak 65.000 dolar yakınına kadar yükseldi. Bununla birlikte o vakitten beri büyük ölçüde baskı altında. Bitcoin erken saatlerde %4 düşüşle 37.658 dolardan süreç gördü.

Goldman Sachs (NYSE:GS) tartışmanın farklı istikametlerine vurgu yaptı. Bu haftanın başında Wall Street’in bankacılık devi, kripto paraların “geçerli bir yatırım” olmadığını öne sürüp Bitcoin’in “uzun vadeli bir kıymet deposu yahut yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı” olmadığı sonucuna varan bir rapor paylaştı.

Gereğince makul, bu hafta başlarında dijital para ünitelerinin oynaklığı hakkında ihtarda bulunan İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey de dahil olmak üzere birçok resmi makamın görüşü bu tarafta.

Lakin bu görüş, bankanın sırf mayıs ayında yayınladığı ve “bitcoin artık yatırım yapılabilir bir varlık olarak kabul ediliyor” cümlesini içeren bir raporla çelişiyor.

Birçok yatırım yöneticisinin, birinci bakış açısına sahip olduğunu söylemek muhtemelen yanlış olmaz. Bank of America’nın Global Fon Yöneticisi Anketi’nin, bu hafta yayınlanan Haziran ayı raporu, fon yöneticilerinin %81’inin, Bitcoin’in hala balon olduğuna inanmaya devam ettiğini gösterdi.

Öte yandan Cuma günü Danske Bank, Bitcoin ve başka dijital paralarla kendi platformlarında süreç yapılmasını önleyen yasağı sürdüreceğini söyleyerek kripto para piyasası “olgunlaşıp daha da düzenlemeye tabi olduğunda” konumunu tekrar değerlendireceğini kelamlarına ekledi.

5. Ham petrol düşüş yaşasa da pek çok yılın yükseğine yakın seyretmeye devam ediyor

Cuma günü ham petrol daha da düşüş yaşayarak Fed toplantısı sonrasında doların artış yaşamasının tesirlerini sürdürdü lakin tekrar de pek çok yılın yüksek düzeylerine yakın kaldı.

WTI %0,2 düşüşle 70,81 dolar olurken Brent %0,5 kayıpla 72,71 dolara geriledi.

ABD doları, Fed’in tonundaki şahin değişimden en çok kazananlardan biri oldu. Fed, beklenenden bir yıl evvel 2023 yılında iki faiz artışına işaret etti.

ABD dolar endeksi, Cuma günü iki ayın yüksek düzeyini gördü ve %1,5 artışla Eylül ayından beri en yüksek haftalık artışı yolunda ilerliyor.

Güçlenmiş bir dolar, ABD parasıyla fiyatlanan petrolü öteki para üniteleri için daha değerli hale getirdiğinden bunun ham petrol piyasası üzerinde tesiri oldu. Bununla birlikte kayıplar hudutlu oldu ve petrol göstergesi de pek çok yılın yüksek düzeylerine yakın süreç görmeye devam etti. İkisi de haftayı, büyük oranda değişim yaşamadan bitirme yolunda ilerliyor.

Çarşamba günü Brent, 2019 Nisan ayından beri gördüğü en yüksek fiyata yerleşirken WTI Ekim 2018’den beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı.

Ne de olsa ham petroldeki artışla temeller güçlü kalmayı sürdürüyor. Bilhassa yüksek güç tüketimi yapan Batı’da, birçok iktisat salgından kurtulmaya ve kademeli olarak tekrar açılmaya devam ediyor.

Bu resmi bozan tek mümkünlük, İran petrol ihracatı ile global pazara ek üretim arzı. İran’ın baş müzakerecisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, 2015 nükleer muahedesini tekrar canlandırmak üzere Tahran ve Washington ortasındaki görüşmelerin, bir mutabakat yapmaya hiç olmadığı kadar yaklaştığını söyledi.

İki taraf ortasındaki mutabakat ile ABD, İran güç bölümü üzerindeki yaptırımları kaldırabilir, bu da Basra Körfezi’ndeki ülkenin, ham petrol ihracatına devam etmesine imkan sağlayabilir.

Sıkıntıyı karıştıran şey, İranlıların Cuma günkü başkanlık seçimi. Bu seçimle daha ölçülü olan Hassan Rouhani (Hasan Ruhani) yerine daha müdafaacı hatta olan biri gelebilir, bu da Washington’da çok olumlu görünebilecek bir durum değil üzere görünüyor.

Comments are closed.