Ultimate magazine theme for WordPress.

Socar/Aliyev: TP ile ortak yatırım yakın coğrafyada yapılabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Şuşa ziyaretinde gündeme gelen Türkiye Petrolleri ile Socar’ın üçüncü bir ülkede ortak yatırım yapması konusunda Socar yetkilileri yakın coğrafyaya işaret etti.

Basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Socar yöneticilerinden Socar İdare Şurası Lider Vekili Vagif Aliyev kelam konusu iştirak için yakın coğrafya için değerlendirmeler olabileceğini belirtti. Aliyev, “Socar ve TPAO, 1994’ten beri ortak yatırım yapıyor. Buna devam etmek istiyoruz natürel ki. Lakin şimdi ülke kesin olarak belirli değil, değerlendirmelerimiz olabilir. Bahsi geçen üçüncü ülke yakın coğrafyada bir yer olur. Örneğin Singapur ya da Afrika olmaz” diye konuştu.

“Petkim’in Borsa performansından tam olarak mutlu değiliz”

Socar yöneticileri toplantıda Petkim’e ait değerlendirmelerde de bulundu. Aliyev, Petkim’in borsa performansından tam olarak şad olmadıklarını, şirketin gerçek değerlenmediğini tabir etti.

Daha evvel Bloomberg HT ekranlarında lisana getirilen Petkim-Star Rafinerisi entegrasyonu takvimiyle ilgili olarak da toplantıda değerlendirmeler yapıldı. Socar Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, Petkim ve Star birleşmesinin son maksat olduğunu lakin bu sürecin 1-2 yıllık değil daha uzun vadeli olduğunu söyledi. Gahramanov sonrasında bir halka arz niyeti olduğunu belirtti. Gahramoanov, “Petrolün yükselişi marjları tüm dünyada sıkıştırıyor. Bunu tüm dünya için cevaplamak lazım. Bu marjlar ile yeni rafineri yatırımı olmaz.” diye konuştu.

İkinci petrokimya tesisi

İlgili Haberler

Socar YKB Vekili Aliyev, yatırım gündeminde olan İzmir Aliağa’daki ikinci petrokimya tesisi ile de açıklamalarda bulundu. Aliyev, “İkinci petrokimya tesisi yatırımını son çeyreğe ertelemiştik. İki küme var burada görüştüğümüz. BP ile düzgün gidiyordu ama onlar bu işten tüm dünyada çıkınca bizim yatırım planı biraz beklemek zorunda kaldı.” tabirlerini kullandı.

Gelen soru üzerine Karadeniz gazı ile ilgili de konuşan Aliyev, bu bahiste konuşmak için çalışma ve kıymetlendirme yapılması gerektiğini söyledi. Aliyev tekrar soru üzerine İsrail gazının taşınması ile ilgili bir gelişme olmadığını da belirtti.

Gahramanov: Gaz dağıtım işinden mutluyuz

Socar Türkiye CEO’su Gahramanov, 1 Haziran’da tedarikçilerine sağladıkları borç ertelemenin mühletinin dolduğunu ve tahsilata başladıklarını belirtti.

Petkim, Kovid-19 salgını şartları nedeniyle Türkiye genelinde uygulanmakta olan tam kapanma periyodunda müşterilerine takviye sağlamak hedefiyle vadesi gelen alacaklarını ertelediğini açıklamıştı.

Bu kapsamda şirket, yurt içi müşterilerinin 10 Mayıs-31 Mayıs tarihleri ortasında vadesi gelen borçlarını 1 Haziran’da tarihinde tahsil edileceğini belirmişti.

Gahramanov, gaz dağıtım işinden de mutlu olduklarını ekledi.

Comments are closed.