usta kredi

Sigara ve alkolde ÖTV sabit tutuldu

Sigara, alkollü içkiler ve içeceklerden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) minimum maktu fiyatları Temmuz-Aralık ortasında değişmeden tıpkı kalacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında, özel tüketim vergisi kanununun 12. unsurunda yer alan “ÖTV (III) sayılı listedeki mallar için belirtilen taban maktu vergi fiyatlarının ocak ve temmuz aylarında, TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere yine belirlenmiş sayılacağına” yönelik kararının Temmuz-Aralık periyodu için uygulanmayacağına karar
verildi.

Kararla sigara ve alkollü içeceklerde Temmuz-Aralık periyodunda de ÖTV kaynaklı bir artışın olmayacağı katılaştı.

TÜİK datalarına nazaran tütün eserleri ve sigara, enflasyon sepetinde tartısı yüzde 6,06 olan alkollü içecekler ve tütün kalemi altında yer alıyor.

Ocak-Haziran devri için sigarada ÖTV sabit tutulmuştu

Aralık 2020’de açıklanan düzenlemeyle sigara ve birtakım tütün eserlerinde minimum maktu ve maktu vergi fiyatlarında 2021 yılının birinci 6 ayı için tekrar değerleme oranında artış yapılmamış, özel tüketim vergisi oranı ise yüzde 67’den yüzde 63’e düşürülmüştü.

Bu düzenleme ile sigara ve kimi tütün eserlerinde minimum maktu vergi meblağı 0.4883 TL, maktu vergi fiyatı ise 0.42 TL olarak 3 Temmuz 2020’de açıklanan bir evvelki meblağlar ile tıpkı tutulmuştu.

Yeniden sigara ve kimi tütün eserlerinde Temmuz 2020’de yüzde 67 olarak belirlenen ÖTV oranı ise 2021 birinci 6 ay için yüzde 63 olarak belirlenmişti.

Comments are closed.