Ultimate magazine theme for WordPress.

Salgından etkilenen imalatçı KOBİ’lere KOSGEB takviyesinin kapsamı genişletildi

KOSGEB, Kovid-19 salgınından etkilenen imalat ve bu kesimi tamamlayıcı alanlardaki mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik başlattığı Süratli Takviye Programı’nda, müracaat şartlarının esnetildiği ikinci etaba geçti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, KOSGEB’in teknoloji tabanlı start-up’lar ile salgından etkilenen ve imalat kesiminde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik başlattığı Süratli Takviye Programı’ndan daha fazla işletmenin yararlanması emeliyle kapsam genişletildi.

Programın yeni periyodunda gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık devri dikkate alınacak. Gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil, defter cinsine bakılmaksızın hesaplanacak. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden muaf olacak. 2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında gelir artışı olmayan işletmeler programdan faydalanabilecek.

Kamu bankaları tarafından başlatılan “işe devam kredisi”ni Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 250 bin liraya kadar kullanan işletmelere de kolaylık sağlanacak. Bu durumdaki işletmeler, dayanaktan istifade edebilecek.

Daha evvel KOSGEB’den girişimcilik kredisi alanlar, ana yahut yan faaliyet kodları maksat dallar ortasında bulunanlar da takviye kapsamında olacak. Yani mali kayıtlardaki bölüm kodlarının rastgele biri programın amaç kitlesine uyan ve bu dalların en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek.

Borçlarını yapılandıranlar da başvurabilecek

Kamu alacaklarının tekrar yapılandırılması kapsamında vergi yahut SGK borcu olan işletmeler, müracaat sırasında borçlarını erteleyeceklerine yahut taksitlendireceklerine ait beyanda bulunurlarsa programa müracaat yapabilecek. KOSGEB, takviye ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen yahut taksitlendiren işletmelere bakarak dayanak ödemesi gerçekleştirebilecek.

İlgili Haberler

Programın bu etabı yeniden iki bileşenden oluşacak. İmalat ve bilimsel Ar-Ge bölümlerindeki mikro ve küçük işletmeler birinci, 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge bölümlerindeki yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler de ikinci bileşen kapsamında pahalandırılacak.

3-21 Mayıs devrindeki birinci müracaat sürecinde başvurusu reddedilen işletmeler, yeni şartları karşılıyorlarsa müracaat yapabilecek.

Programın bu fazında da uygulanacak özellikler

İşletmelerin Kovid-19 salgınından evvel aktif olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir düzeyine ulaşmış olması gerekecek. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde minimum gelir kriterine bakılmayacak.

Mikro ölçekli işletmelere 3 ay 30 bin liraya kadar, küçük işletmelere de tekrar 3 ay 75 bin liraya kadar takviye sağlanacak. İşletmeler, bu dayanak programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız yararlanacak.

2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ek takviye verilecek.

Takviyenin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

Müracaat ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, e-Devlet üzerinden çevrim içi müracaatta bulunabilecek.

Comments are closed.