Ultimate magazine theme for WordPress.

Rusya’da aşıya ikna için şirketler devrede

Üçüncü bir Covid-19 dalgasından ötürü ekonomik toparlanması tehlikeye giren Rusya’da sanayi devleri verdiği teşvikler ile aşılama oranlarını artırmaya çalışıyor.

Alrosa, aşılanan emekçiler için otomobil çekilişi yaparken Evraz ve Severstal, onları nakit ve başka mükafatlar için piyangoya katıyor. Mognitogorsk Iron & Steel, aşı olduktan sonra fazladan bir gün müsaade verirken Phosagro, çalışanlarına tüm masrafları karşılanan tatil imkanları sunuyor.

Büyük şirketlerde aşılanmış çalışanların yüzdesi Rusya’nın ulusal ortalamasının üzerine çıkarken hükümetin insanları lokal üretim aşının güvenliği konusunda ikna edememesiyle şirketler için de bir dezavantaj oluşturuyor.

Bu durum, ülke çapında yeni enfeksiyonları beş ayın en yüksek düzeyine iten yeni bir Kovid-19 salgınına katkıda bulunuyor.

Bağımsız Levada Center araştırma şirketinin yöneticisi Denis Volkov, “Kurumsal uğraşlar şahane, lakin ikna etmeden, teşvik etmeden ve zorlamadan birçok insanın aşı olmaktan kaçınacağını kanıtlıyor” dedi.

Ülkenin istatistik ajansına nazaran, Rusya’da çalışma çağındaki insanların yaklaşık yarısı orta ve büyük işletmeler tarafından istihdam ediliyor ve büyük şirketlerin hakimiyeti istihdamda devam ediyor. Bu sebeple kurumsal baskının kıymetli olduğu vurgulanıyor.

Rusya’da salgın şartları kötüleşiyor

İlgili Haberler

Bununla birlikte, Rusya, son derece bulaşıcı delta varyantının yayılmasının körüklediği ve giderek daha dehşetli bir Kovid-19 salgınıyla karşı karşıya olduğu için yetkililer müdahale etmek zorunda kalıyor. Geçen hafta, Rusya 2 milyon personel için zarurî aşı olma buyruğu verdi ve o vakitten beri öteki birtakım bölgeler için de birebir tedbirleri uyguladı.

Tek doz aşı oranı yüzde 12

Rusların yalnızca yüzde 12’si ulusal seviyede en az bir doz aşı olurken Lider Vladimir Putin sonbahara kadar Rusların en az yüzde 60’ının bağışıklığa sahip olacağını duyurdu. Bu ABD’nin ve Batı Avrupa’nın birçoklarının aslında yaklaşmakta olduğu bir seviye.

Bloomberg Economics analisti Scott Johnson’a nazaran, Rus iktisadı geçen yıl varsayımlardan daha uygun performans gösterirken, virüs olaylarındaki yeni artış üçüncü çeyrekte talebi azaltabilir.

Sunduğu teşvikler sayesinde 18 bin çalışanının yaklaşık yarısını aşılamış olan gübre üreticisi Phosagro’nun CEO’su Andrey Guryev, “Pandeminin üçüncü dalgasına karşı güçlü bir savunma geliştirmek iş dünyası için önemli” dedi.

Dünyanın en büyük elmas üreticisi Alrosa, 10 binden fazla çalışanın aşılama sürecini başlattığını ve çalışanlarının yüzde 29’unun aşılarının tamamlandığını belirtti.

Levada Center, Mayıs ayında yapılan bir ankette Rusların yüzde 55’inin Kovid-19’a yakalanmaktan korkmadığını tespit etti.

Volkov, “Birçoğu, patronlarından yahut hükümetten bunu yapmak için net bir sinyal alana kadar aşı olmayacağını söylüyor” dedi.

Comments are closed.