Ultimate magazine theme for WordPress.

Rusya varlık fonundan dolara karşı birinci atılım

Rusya, ABD’den gelebilecek yaptırımlara karşı varlık fonundaki dolar varlıklarını azaltma planı çerçevesinde 5 milyar dolarlık birinci satışı gerçekleştirdi.

Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, 5 milyar doların 4 milyarını yuana ve 1 milyarını euroya çevirdiğini belirtti. Böylelikle geriye 35 milyar dolarlık bir dolar varlığı kalırken maliye bakanı geçen hafta bunu sıfıra indirmek istediklerini belirtmişti.

Süreç Rusya Merkez Bankası’nın devasa rezerzleri içinde gerçekleştiği için piyasa tesirinin sonlu olması bekleniyor.

Citigroup Ekonomisti Ivan Tchakarov ise bunun Biden-Putin tepesi öncesinde bir halkla bağlar kampanyası gayesiyle yapılmış olabileceğini düşünüyor.

İlgili Haberler

Fon 41,5 milyarlık dolar varlığına sahip

ABD ve Avrupa’dan gelebilecek yaptırımlara karşı Rusya Merkez Bankası da son birkaç yıldır kompozisyonundaki dolar ölçüsünü kademeli olarak düşürüyordu.

Maliye Bakanı Anton Siluanov, değişiklikten sonra fonun varlıklarının yüzde 40’ının euroda, yüzde 30’unun yuanda, yüzde 20’sinin altında, yüzde 5’inin yende ve yüzde 5’inin sterlinde tutulacağını söyledi.

Varlık fonu halihazırda likit varlıklarının yüzde 35’ini dolar olarak tutuyor ve bu da 41,5 milyar dolarlık bir sayıya tekabül ediyor. Likit olmayan varlıklar ile birlikte varlık fonunun büyüklüğü yaklaşık 185,9 milyar dolar ediyor.

Comments are closed.