Ultimate magazine theme for WordPress.

Powell: Enflasyondaki yükseliş yumuşayacak

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı sunumda, “Enflasyondaki yükseliş yumuşayacak. ABD’nin 1970’lerdeki enflasyonu yaşaması mümkün değil” dedi.

Jerome Powell, “Yüksek enflasyon süreksiz, enflasyon azalacak. Enflasyondaki yükselişin iktisada uzun vadeli tesiri olacağını düşünmüyorum. Son görüşmemizden bu yana, iktisat daima güzelleşme gösterdi. Aşının yaygınlaşması, toparlanmaya güçlü dayanak olmak için gibisi görülmemiş dayanak paketleri ve maliye siyaseti bir bütün oldu. Ekonomik faaliyet ve istihdamdaki göstergeler güçlenmeye devam ederken bu yıl gerçek GSYİH, on yıllardır en süratli artış oranını kaydetme yolunda” dedi.

İlgili Haberler

Powell, “Bu süratli büyümenin büyük bir kısmı, depresif düzeylerden aktivitede devam eden geri dönüşü yansıtıyor. Pandemiden en olumsuz etkilenen bölümler zayıf kalmaya devam ediyor, fakat düzgünleşme gösterdi. Genel ekonomik faaliyette olduğu üzere, sürat eşit olmamasına karşın işgücü piyasasındaki şartlar güzelleşmeye devam etti. İşsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 5,8’de yüksek kalmaya devam etti” dedi.

Powell, “Fed, tüm Amerikalılar için ekonomik sonuçları güzelleştirebilecek güçlü ve istikrarlı bir ekonomiyi teşvik etmeyi amaçlayan para siyaseti izliyor. Ve herkes refahın yararlarına katkıda bulunabildiği ve paylaşabildiği vakit ekonomimiz daha güçlü olacak ve daha düzgün performans gösterecek. Fed’in siyaset tutumuna, Amerikan halkı için azamî istihdamı ve istikrarlı fiyatları teşvik etme konusundaki ikili misyonumuz ve finansal sistemin istikrarını desteklme sorumluluklarımız rehberlik ediyor” biçiminde konuştu

Powell, “Pandemi ekonomik görünüm için risk oluşturmaya devam ediyor. Aşılardaki ilerleme, Kovid-19’un yayılmasını sınırladı ve muhtemelen halk sıhhati krizinin iktisat üzerindeki tesirlerini azaltmaya devam edecek” dedi

Comments are closed.