Ultimate magazine theme for WordPress.

Powell: Değerli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Fed’in faiz kararını açıkladığı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, “Önemli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek ” dedi.

Jerome Powell, “Salgından en fazla etkilenen dallar zayıf olsa da düzgünleşme gösterdi. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri düzgünleşti. Süratli büyümenin birden fazla krizden çıkışı yansıtıyor. Ekonomik görünüme dair riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda dikkat cazibeli biçimde arttı. Enflasyondaki artış baz tesirlerini kısmen yansıtıypr” halinde konuştu.

İlgili Haberler

Jerome Powell, “Tedarik darboğazları beklenenden daha büyük oldu. Enflasyon beklenenden daha yüksek ve kalıcı olabilir. Bir müddet için enflasyonun yüzde iki üzerinde seyretmesini bekliyoruz” dedi.

Powell, “Salgın telaşları nedeniyle hâlâ işgücü dışında olan kıymetli sayıda insan var. Enflasyonu etkileyen faktörler toparlanma ile alâkalı. Enflasyon son birkaç ayda beklentilerin üzerinde geldi ve düşmesini bekliyoruz. Uzun vadeli enflasyon beklentilerine bakma eğilimindeyiz. Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin amaca gerçek yükseldiğini görmek hoş. Enflasyon beklentilerinin çıpalanması çok önemli” sözlerini kullandı.

Comments are closed.