Ultimate magazine theme for WordPress.

Piyasalar, merkez bankasının bugünkü toplantısından ne bekliyor?

Investing.com –  Global piyasalar dün FOMC toplantısına odaklanırken Fed’in şahin açıklamalarının akabinde bugün fiyatlamalar dolar müspet ilerliyor. Yurt içinde ise gözler 14.00’de açıklanacak Para Siyaseti Heyeti toplantısında olacak. TCMB, Kavcıoğlu başkanlığındaki birinci iki toplantıda %19 olan siyaset faizini sabit tutmuştu, bugünkü toplantıda da faizin sabit bırakılması beklenirken karar metninde şahin sözlere yer verilerek kelamlı yönlendirmeye tartı verilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin indirilmesi gerektiğini, bunun için Kavcıoğlu ile görüştüğünü açıklamasıyla TL, döviz karşısında tarihi taban düzeye gerilemişti. Bu düşüşün akabinde bu hafta başında ABD Lideri Biden ile yapılacak görüşmeye dair optimist beklentilerle TL, taban düzeyden bir ölçü toparladı, ama dün doların global piyasalarda atağa geçmesiyle gelişen ülke paralarında olduğu üzere TL de kıymet kaybı yaşadı. PPK toplantısı öncesinde USD/TRY 8,63, EUR/TRY ise 10,33 düzeyi üzerinde süreç görüyor.

İlgili Haberler

Mayıs ayı PPK toplantısında, karar metninde yer alan “Kurul, siyaset faizini sabit tutarak sıkı nakdî duruşun korunmasına karar vermiştir” tabiri “Kurul, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” olarak değiştirilmiş, metinde yer alan şahin tabirler yumuşatılmıştı ve bu değişiklik merkezin kelamlı olarak siyaset değişikliğine adım olarak değerlendirilmişti. Bu ayki toplantıda metine eklenecek şahin tabirler piyasalarda hudutlu da olsa müspet tesir sağlayabilir. Lakin merkezin bu ayki toplantısının FOMC toplantısının çabucak sonrasına denk gelmesi yani doların global piyasalarda yükseldiği fiyatlama içinde yapılacak PPK toplantısının tesiri de sonlu kalabilir.

Dolar kurunda 8,74 düzeyi direnç 8,55 ise gün içi takviye olarak izleniyor.

Müellif: Deniz Engin

Comments are closed.