Ultimate magazine theme for WordPress.

Piyasa Avrupa Merkez Bankası’ndan ne bekliyor?

Avrupa Merkez Bankası siyaset yapıcılarının ultra genişlemeci mali teşviklerini devam ettirmemek için hiçbir nedenleri bulunmezken ABD’de artan enflasyona karşın Fed’in varlık alımını azaltmayı düşünmediklerini söylemesi de AMB için destekleyici oldu.

Avrupa’nın aşılama çalışmalarına ABD’den daha sonra başlamasıyla çift tabanlı resesyondan çıkması da yeni yeni gerçekleşmeye başladı.

AXA Yatırım Müdürü Gilles Moecc ise perşembe günü gerçekleşecek AMB toplantısıyla ilgili “Fed’den gelen son işaretler muhtemelen AMB’yi destekleyici oldu. Toplantıda bir sürpriz beklemiyorum ve onların da riske gireceğini düşünmüyorum” dedi.

AMB yetkilileri de bir sürpriz yapma niyetinde değiller. Güvercin İdare Şurası Üyesi Fabio Panetta da 20 milyar euro pahasındaki varlık alım programını yavaşlatmak için bir sebep olmadığını söyledi.

İlgili Haberler

Bundesbank Lideri Jens Weidmann üzere daha şahin yetkililer ise çoğunlukla bahisle ilgili yorum yapmaktan kaçındılar.

piyasa avrupa merkez bankasindan ne bekliyor 0

Bloomberg Ekonomisti David Powell ise “Politika yapıcıların Pandemi Acil Varlık Alım Programı’na üç ay daha devam etmelerini bekliyoruz” dedi.

ABD enflasyonunun perşembe günü açıklanacak Mayıs ayı verisiyle birlikte yüzde 4,7 olması beklenirken Euro bölgesinin enflasyonu AMB’nin varsayımlarının çok az üzerinde yüzde 2 düzeyinde bulunuyor.

Siyaset yapıcıların Pandemi Acil Varlık Alım Programı’na üç ay daha devam etmelerini bekliyoruz.

“Enflasyon ve fiyat baskının yakın vakitte artacağını düşünmüyorum” diyen Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, ABD’de riskin daha büyük olduğunu lakin orada bile fiyat baskısının kendi kendine oluşamayacağını söyledi.

Yatırımcılar AMB’nin varlık alım programını en erken Eylül’de azaltmaya başlamasını, faizlerin ise 2023’e kadar bu düzeylerde tutulmasını bekliyor.

Comments are closed.