Ultimate magazine theme for WordPress.

Pentagon’dan Kabil Havalimanı için heyet geliyor

Ulusal Savunma Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı’ndan teknik bir heyetin Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanı’nın işler tutulmasına yönelik faaliyetleri ele almak üzere perşembe günü Türkiye’ye gelmesinin beklendiğini duyurdu.

Bakanlık açıklamasında “Türkiye, NATO Kararlı Takviye Misyonu kapsamında Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Milletlerarası Havalimanı’nın işletilmesi vazifesini 6 yıldır sürdürüyor” denildi.

İlgili Haberler

Kabil Havalimanı konusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Doruğu kapsamında ABD Lideri Joe Biden ile yaptığı görüşmede gündeme gelmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da kelam konusu görüşmeye ait “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu havalimanının güvenliğinin sağlanması konusunda belli dayanağa gereksinim duyacağını söyledi, Biden da kendilerine takviye taahhüdü verdi.” tabirini kullanmıştı.

İki önderin de takımlarını son plan konusunda çalışılması için görevlendirdiğinin altını çizen Sullivan, “Türkiye’nin (Kabil) Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanının güvenliğinin sağlanmasında öncü rol oynaması konusunda mutabakata varıldı. Artık bunu nasıl uygulayacağımız konusunda çalışıyoruz.” diye konuşmuştu.

Comments are closed.