Ultimate magazine theme for WordPress.

OPEC, bu yıl global petrol talebinin günlük 6 milyon varil artacağını öngörüyor

OPEC’in haziran ayına ait petrol piyasası raporuna nazaran, Amerika ve Avrupa’da yılın birinci periyodunda beklenenden düşük seyreden petrol talebi, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinin yıllık petrol talebinin aşağı istikametli revize edilmesine neden oldu. Lakin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında kısıtlamaların hafifletilmesi, Amerika ve Avrupa’da nisan ayına ait olumlu bilgiler, hareketliliğin artması ve hudutların açılması üzere gelişmeler birinci yarıdaki olumsuz gelişmeleri telafi ederek yılın ikinci yarısı için talep beklentilerinin artmasına yol açtı.

Bu nedenle bu yıl OECD ülkelerinin petrol talebinin günlük 2 milyon 700 bin varil artacağı öngörülüyor. Bu yıl yaşanacak global petrol talebi artışının büyük kısmının Amerika’dan kaynaklanacağı lakin tekrar de bölgenin petrol talebinin Kovid-19 öncesi düzeyine ulaşamayacağı kestirim ediliyor.

OECD dışı ülkelerin petrol talebinin ise daha çok Çin ve Hindistan kaynaklı olarak günlük 3 milyon 300 bin varil artması bekleniyor. Bu bölgelerde yaşanacak sağlıklı bir ekonomik toparlanmanın, endüstrinin petrol tüketimini ve petrokimyasal unsurlara talebi de destekleyeceği öngörülüyor.

Bu kapsamda OPEC ham petrolüne talebin bu yıl yaklaşık 27 milyon 700 bin varil düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Global petrol talebinin ise bu periyotta günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil (yüzde 6,57) artarak 96 milyon 580 bin varile ulaşacağı kestirim ediliyor.

– OPEC’in petrol üretimi mayısta arttı

İlgili Haberler

Rapora nazaran, global petrol arzı geçen ay bir evvelki aya kıyasla günlük 630 bin varil artarak yaklaşık 93 milyon 670 bin varil oldu.

OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise kelam konusu devirde, 390 bin varil artarak yaklaşık 25 milyon 460 bin varil düzeyinde gerçekleşti. Böylelikle, OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi mayısta yüzde 0,2 artarak yüzde 27,2 oldu.

Bu devirde OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla Suudi Arabistan’da artarken, en büyük düşüş Nijerya’da görüldü.

Günlük üretim geçen ay bir evvelki aya nazaran Suudi Arabistan’da 345 bin varil artış gösterdi, Nijerya’da 72 bin varil geriledi.

OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise tıpkı periyotta 240 bin varil artarak 68 milyon 210 bin varil düzeyinde gerçekleşti.

Öte yandan, dünya genelinde sondaj kulesi sayısı, mayısta bir evvelki aya nazaran 74 adet artarak 1370 oldu. Bu kulelerden 360’ı OPEC üyesi ülkelerde bulunuyor.

Comments are closed.