Ultimate magazine theme for WordPress.

Novavax’ın Covid-19 aşısı yüzde 90 tesirli oldu

ABD’li aşı üreticisi Novavax’ın geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısı, ABD ve Meksika’da yürütülen üçüncü kademe klinik denemelerde virüse karşı yüzde 90 bağışıklık sağladı.

Şirket, ABD ve Meksika’da 18 yaş üstü yaklaşık 30 bin denekle sürdürülen denemenin erken sonuçlarını yayımladı.

Virüsü önlemede şimdiye dek yüzde 90 muvaffakiyet sağlayan aşının önemli yan tesire yol açmadığı bildirildi.

Deneklerin üçte ikisine aşı formülünün, üçte birine ise “placebo” denilen geçersiz formülün uygulandığı denemede, 14’ü aşının yapıldığı deney kümesinde olmak üzere 77 bireyde virüs tespit edildi.

Virüse yakalananlar ortasında deney grubundakilerden hiçbiri hasta olmazken, denetim kümesinde 14 kişi orta ve ağır seviyede belirtiler gösterdi.

İlgili Haberler

“NVX-CoV2373” ismi verilen aşının 3’üncü basamak klinik denemelerine 24 Eylül 2020’de İngiltere’de başlanmıştı. 18 ile 84 yaşları ortasındaki 15 bin gönüllünün katıldığı denemenin 29 Ocak’ta yayımlanan erken sonuçlarında aşının yüzde 89,3 tesirli olduğu bildirilmişti.

İngiltere’nin akabinde ABD ve Meksika’da 33 bin gönüllünün katılması amacıyla farklı bir üçüncü kademe deneme başlatılmıştı.

Genetik mühendisliğiyle üretilmiş Kovid-19 glikoprotein partikülünü içeren aşı adayı, şirketin öbür aşılarında kullandığı güçlendirici katkı hususuyla (adjuvan) daha fazla antikor ve daha uzun vadeli bağışıklık üreterek, bağışıklık yansısını artırmayı amaçlıyor.

ABD hükümeti, Maryland eyaletinde faaliyet gösteren şirket, eylülden itibaren ayda 100 milyon doz Kovid-19 aşısı üretmeyi hedefliyor.

Şirketin ürettiği aşıların Kovid-19 Aşıları Küserel Erişim Programı (COVAX) aracılığıyla muhtaçlık durumundaki ülkelere ulaştırılması amaçlanıyor.

Comments are closed.