Ultimate magazine theme for WordPress.

Navlun fiyatlarında Çin tehdidi

ABD ve Avrupa’daki büyük limanlarda yaşanan sıkışıklık artık de Çin’deki ana ihracat merkezlerinden birini etkiliyor. Bu ay sonuna kadar sürmesi beklenen darboğazın navlun fiyatlarında yükselişe neden olabileceği de düşünülüyor.

Şenzen limanındaki operatörlerden biri olan Yantian Memleketler arası Konteyner Terminali, geçen ay birkaç personelde koronavirüs tespit edilmesi sonrasında kısmi olarak kapatılmıştı. Bölgesel idarenin karantina kurallarının iş gücünde azalmaya neden olmasıyla birlikte tesis de çeşitli zorluklarla karşılaşıyor.

İlgili Haberler

Dünyanın en ağır dördüncü limanındaki halihazırda kırılgan olan global tedarik zincirinin üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Gemiler Yantian’a yanaşmasına karşın liman ve yakınındaki hareketlilik kısıtlanmış durumda.

Jefferies Analisti Andrew Lee, limandaki sıkıntıların fiyat artışına neden olabileceğinin altını çizerek “Yakın vakitte konteyner fiyatlarının yeni bir rekor kıracağını düşünüyoruz” dedi.

Dünyanın en büyük konteyner çizgisi sahibi Maersk ise Yantian terminalindeki aktiflik oranının şu anda olağan vakitlerin yüzde 30’u civarında olduğunu söyledi.

Comments are closed.