Ultimate magazine theme for WordPress.

NATO tepesinde Çin gündemi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile yaptığı görüşmede Çin’i de ele aldıklarını ve gelecek hafta yapılacak NATO Tepesi’ndeki gündem unsurlarından birinin de bu ülke olacağını bildirdi.

Stoltenberg, 14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Doruğu öncesi Beyaz Saray’da Biden tarafından kabul edildi.

Basına kapalı geçen görüşmenin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Biden ile Rusya, Çin, global terör, siber tehditler ve iklim değişikliğinin güvenlik sonuçlarını ele aldıklarını belirterek, “Biden, vaktimizin çoğunluğunda gelecek hafta Brüksel’de yapacak NATO Tepesi’ne hazırlığı konuştu. Sabırsızlıkla beklediğimiz bu tepede ittifakımızı nasıl daha da güçlendireceğimiz gündemi konusunda mutabık kaldık.” sözünü kullandı.

Mevcut dünyadaki zorluklarla hiçbir ülkenin tek başına çaba edemeyeceğini vurgulayan Stoltenberg, son yıllarda Avrupa ve Kanada’nın NATO’ya yönelik yatırımlarının daha da arttığını belirtti.

“Rusya ile diyalog zayıflık göstergesi değildir”

İlgili Haberler

Stoltenberg, “Güçlü bir NATO Avrupa için uygun fakat ABD için de uygun. Hiçbir muhteşem gücün ABD kadar NATO’da dostu ve müttefiği yok. Sayın Biden’ı Brüksel’de ağırlamayı dört gözle bekliyorum. Çok düzgün bir görüşme yaptık.” tabirini kullandı.

Biden’ın Putin ile NATO Doruğu’nun akabinde görüşme kararını da memnuniyetle karşıladıklarını tabir eden Stoltenberg, “Rusya ile diyalog zayıflık göstergesi değildir. Biz güçlüyüz, bir ortadayız.” dedi.

Stoltenberg görüşmede Çin’in gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, “Çin, Lider Biden ile yaptığımız görüşmedeki hususlardan biriydi. NATO önderleri gelecek pazartesi bir ortaya geldiğinde de gündemlerden biri Çin olacak. Çin’in ekonomilerimize sunduğu fırsatların arttığını görüyoruz, Çin ile iklim değişikliği ve silah denetimi üzere bahislerde bağlantı halinde olmamız gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Aynı anda farklı sorun ve tehditlerle yüzleşmeye hazır olmalıyız”

Çin’in yakında dünyanın en büyük iktisadı olacağını söyleyen Stoltenberg, “Ancak Çin bizimle tıpkı bedelleri paylaşmıyor. Çin’in Hong Kong’daki demokratik protestocuları nasıl engellediğini, Uygur Türklerine nasıl davrandığını, komşularını nasıl zorladığını ve Tayvan’ı nasıl tehdit etiğini görüyoruz.” görüşünü paylaştı.

Dorukta en büyük sorunun ne olacağının sorulması üzerine Stoltenberg, “Şu anda karşı karşıya olduğumuz en büyük sorun, her geçen gün daha öngörülemez bir dünyada yaşamamız. Global rekabetin de gittikçe arttığını görüyoruz. Bu nedenle tıpkı anda farklı sorun ve tehditlerle yüzleşmeye hazır olmalıyız.” bildirisini verdi.

Comments are closed.