Ultimate magazine theme for WordPress.

NATO tepesi için Biden’ın çantasında neler var?

14 Haziran’da yapılacak NATO başkanlar doruğunun gündeminde Transatlantik alakalar, Rusya ve Çin’in artan global tesiri ve iklim değişikliği ön planda olurken ABD Lideri Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı görüşmede de S-400 sıkıntısının ve bölgesel gelişmelerin masada olması bekleniyor.

Başkanlığının birinci yurtdışı seyahati için Avrupa’yı seçen Biden, seyahat öncesinde Washington Post’ta yayımladığı bir görüş yazısında bu seyahatle birlikte ABD’nin müttefik ve ortaklarına olan bağlılığının yenileneceğini söyledi.

2281835 3f267069c19bd9fddc56c94510bf3ace

Çin ve Rusya’dan gelen tehditkar hareketler ve iklim krizi tehdidiyle çaba edebilmek için ABD’nin güçlü bir durumda olması gerektiğini vurgulayan Biden, “Çin ya da öteki bir ülke değil, piyasa demokrasilerinin 21. yüzyılın ticaret ve teknoloji kurallarını yazmasına odaklanacağız” dedi.

Nato doruğunda de ABD’nin kollektif savunmayı önceleyen 5. hususa olan bağlılığının vurgulanacağını belirten Biden, dünyaya birebir açıdan baktığı müttefikleriyle görüştükten sonra Cenevre’de Putin ile gerçekleştireceği tepede Rusya’nın Avrupa’nın güvenliğine oluşturduğu tehditleri ve Ukrayna’daki tansiyonu konuşacaklarını söyleyerek “ABD’nin demokratik kıymetlerimizi koruyacağı konusunda kuşkunuz olmasın” dedi.

“İki önder S-400 sorunu üzerinde anlaşabilir”

NATO doruğu vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden ortasında gerçekleşecek görüşmeden çıkacak sonuçlar ile ilgiliyse farklı görüşler mevcut.

EDAM Lideri Sinan Ülgen Bloomberg News için kaleme aldığı bir görüş yazısında her iki tarafın da huzursuz olduğunu lakin buna karşın önderlerin S-400 konusunda ilerleme sağlayabileceğini söyledi.

İlgili Haberler

“Umut vadetmeyen duruma karşın iki önder S-400 sorunu üzerinde anlaşarak daha az güçlü bir bağlantının önünü açabilir” diyen Ülgen, ABD’nin Türkiye’nin S-400’lere elinden çıkarmadan yaptırımların kalkmayacağını belirtmesinin çıtayı çok yükselttiğini de lisana getirdi.

Tekrar de Türkiye’nin yalnızca ulusal güvenliği tehdit eden istisnai durumlarda kullanmak üzere ABD ile bir mutabakata varabileceğini belirten Ülgen, S-400’lerin İncirlik Üssü’ne kurulmasının ABD’nin kullanımı denetlemesine de müsaade vereceğini belirtti.

Ülgen son olarak, iki önder ortasındaki görüşmede kaydedilecek ya da kaydedilmeyecek ilerlemenin iki ülke ortasındaki alakayı de belirleyeceğini söyledi.

“İlişkilerin apayrı bir eksene gitmesini kimse beklemesin”

Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Lideri Doç. Dr. Burak Küntay ise görüşme sonrasında iki ülke ortasındaki bağlantılarda hiçbir değişiklik beklenmemesi gerektiğini ve bağlantıların donuk bir formda devam edeceğini vurguladı.

“Bu görüşme 10 dakika da sürse, 3 gün de sürse 15 gün de sürse sonucunda Türk-Amerikan alakalarının ayın 14’ü itibariyle farklı bir eksene gitmesini müspet yada olumsuz kimse beklemesin” diyen Küntay, bunun lakin ortadaki soğuk ve donuk rölanti durumun devamı olacağını söz etti.

Birçok kişinin heyecanının bilakis Erdoğan-Biden doruğu iki önderin kanalların açık olduğunu gösterdiği fakat sıfırdan bir şeyin konuşulmayacağı bir görüşme olacak

S-400’ler ile ilgili uyuşmazlığın da ABD ya da Türkiye geri adım atmadığı sürece çözülemeyeceğinin altını çizen Küntay, “Birçok kişinin heyecanının bilakis Erdoğan-Biden doruğu iki başkanın kanalların açık olduğunu gösterdiği ancak sıfırdan bir şeyin konuşulmayacağı bir görüşme olacak” dedi.

“Çok büyük bir tepki beklenmemeli”

Biden’ın dış siyaset çerçevesini pahalandıran Küntay, “Biden’ın iktidara geldikten sonra transatlantik alakalar hariç dış siyasetle ilgili çok fazla adım atmayacağını düşünüyordum. 1 sene boyunca hiçbir şeye karışmayıp aşı takviyesiyle salgının belini bükmeye çalışıyordu” dedi.

Salgının şu an için hafiflediğini fakat muhtemelen Kasım ayına kadar süreceğini belirten Küntay, “Bu vakte kadar Türkiye ya da rastgele bir başka ülke ile ikili münasebetlerde çok büyük bir tepki beklenmemeli” diye ekledi.

Comments are closed.