usta kredi

mRNA aşılarında yeni saklama teknolojisi

Ar-Ge faaliyetlerini İspanya’nın başşehri Madrid’te sürdüren İngiltere merkezli biyoteknoloji şirketi, yeni kuşak ısıya güçlü aşı eserleri geliştiriyor. Stablepharma “aşıyla önlenebilir hastalıkların neden olduğu vefat ve sakatlıkları yeni jenerasyon teknolojileri kullanarak kıymetli ölçüde önlemek ve aşıların buzdolabı yahut dondurucu olmaksızın dünyanın her yerinde kullanılabilmesini sağlamak” emeliyle Cambridge’li bilim insani Dr. Bruce Roser tarafından 2012 yılında kuruldu.

Şirket, Kovid-19 mRNA aşılarının -70 -80 derecelerde saklama zorunluluğunun önüne geçmek hedefiyle başlattığı çalışmanın sonuçlandığını ve Kovid-19 mRNA’ini stabilize etmeyi başardığını açıkladı. İspanya’da özel bir laboratuvarda yapılan PCR testleri sonuçları, StablevaX teknolojisi sayesinde Kovid-19 mRNA’nin rastgele bir bozulmaya uğramadan 60 gün boyunca +45 derecede saklanabildiğini gösterdi. Günümüzde Kovid-19 mRNA’i oda sıcaklığında lakin birkaç saat bozulmadan kalabiliyor ve bu sebeple Pfizer/BioNTech yahut Moderna aşıları dünyanın birçok yerine ulaştırılamıyor.

Yeni aşı teknolojileri geliştiren İngiliz biyoteknoloji şirketi Stablepharma ve Türk CEO’su Özgür Tuncer, “Pandeminin de hepimize hatırlattığı üzere her türlü aşının buzdolabı ve dondurucu olmaksızın taşınması, dağıtılması ve uygulanması büyük ehemmiyet arz ediyor. Stablepharma’nın geliştirmekte olduğu teknolojiler bu bağlamda aşıların herkese ulaşmasını sağlayarak, tüm dünyaya büyük katkıda bulunacaktır.” biçiminde görüşlerini bildirdi.

Comments are closed.