usta kredi

Mısır, Ever Given gemisinin sahibi firma ile tazminat konusunda anlaştı

Mısır, Süveyş Kanalı’ndaki deniz trafiğinin 6 gün boyunca durmasına neden olan “Ever Given” isimli dev yük gemisinin yol açtığı zararın tazmini için geminin sahibi firma ile tazminat konusunda ön mutabakata vardı.

Gemi sahibi firmayı temsil eden Londra merkezli hukuk firması “Stan Marine”den yapılan yazılı açıklamada, son birkaç hafta içinde Süveyş Kanalı’nın müzakere komitesi ile yapılan kapsamlı görüşmelerin akabinde iki taraf ortasında bir muahedeye varıldığı bildirildi.

Açıklamada, taraflar ortasında en kısa müddette bu mutabakatın sonuçlandırılacağı ve akabinde geminin Mısır’dan ayrılması için gerekli adımların atılacağı aktarıldı.

Açıklamada, Mısır’a ödenecek tazminat hakkında ayrıntılara yer verilmedi.

Süveyş Kanal Yönetimi Lideri Usame Rabi, 1 Nisan’da katıldığı bir televizyon programında, karaya oturan geminin sahibi olan firmadan 1 milyar dolar talep edileceğini belirtmiş, fakat bu sayı daha sonra 550 milyon dolara düşürülmüştü.

Ne olmuştu?

Ever Given isimli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve makus hava şartları nedeniyle görüş uzaklığının düşmesi sonucu 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Geminin dar kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucunda kanalın iki yakasında uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanal Yönetimi, 6 gün süren çalışmaların akabinde 29 Mart’ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının muvaffakiyetle sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Comments are closed.