usta kredi

Mevduatlarda dövizden TL’ye geçiş için bankalara zarurî karşılık teşviki planlanıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun Türkiye Bankalar Birliği yetkilileriyle yaptığı toplantıda mecburî karşılıklara yönelik düzenlemenin gündeme geldiği açıklanırken, kelam konusu düzenlemelere ait ayrıntılar ortaya çıktı.

Bloomberg HT’ye konuşan üç üst seviye kaynağın verdiği bilgiye nazaran, toplantıda TCMB, mevduatlarda Dövizden Türk lirasına geçişi teşvik etmek için bankalara zarurî karşılıklar konusunda buna dayanak verecek düzenlemelerin yapılabileceğini belirtti.

Buna nazaran banka bazında müşterilerin tuttukları döviz tevdiat hesaplarından Türk lirası mevduatlara geçiş oranında kademeli olarak mecburî karşılıklara daha fazla faiz ödenmesi bedellendiriliyor.

TCMB’nin bu hususta bankacılara Türk lirası cinsinden yeni, cazip enstrümanlar geliştirilmesi için çalışma yapılması tarafında iletiler verdiği söz edildi.

Döviz mevduatlarının hissesi yüzde 54

TCMB bilgilerine nazaran gerçek ve tüzek bireylerin döviz mevduatları Ocak ayında 235,9 milyar dolarla tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkmış, Mart ayında gözlenen süratli çözülmenin akabinde Haziran ayı itibariyle yine 228 milyar dolar düzeyine yükselmişti.

Toplam mevduatlar içinde döviz mevduatlarının hissesine bakıldığında ise 11 Haziran haftası itibariyle bu oranın yüzde 54 olarak kaydedildiği görüldü.

Comments are closed.