Ultimate magazine theme for WordPress.

Merkez Bankası yeni periyotta gerçek dalla buluşmadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni lideri Şahap Kavcıoğlu devrinde gerçek kesimle şimdi bir ortaya gelmedi.

Bir evvelki lider Naci Ağbal devrinde fiyat istikrarı ziyaretleri kapsamında gerçek bölüm temsilcileriyle buluşmalar gerçekleştirilirken, yeni lider Şahap Kavcıoğlu periyodunda bu kapsamda bir toplantı gerçekleşmedi.

Gerçek dal toplantıları TCMB’nin 2021 Para ve Kur Siyaseti metni içinde yer alan irtibat faaliyetleri ortasında da yer alıyor. Evvelki periyotta açıklanan ve Lider Kavcıoğlu’nun son yatırımcı toplantısında “yol haritası olacak” dediği metinde bağlantı alanında önceliklerden birinin kritik paydaşlarla çift taraflı irtibatın artırılması olacağı belirtiliyor.

Bağlantı faaliyetleri kapsamında, yatırımcılar, analistler ve ekonomistler ile belirli bir takvim çerçevesinde yapılan teknik içerikli toplantıların devam edeceği vurgulanırken TCMB irtibatının değerli amaç kümelerinden olan basın, akademik çevreler ve genel kamuoyu ile bağlantının de aktif bir biçimde sürdürüleceği söz ediliyor.

İlgili Haberler

Metinde gerçek dal temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile bir ortaya gelinerek siyaset çerçevesi ve makroekonomik görünüm hakkında bilgilendirmeler yapılacağı da belirtiliyor.

Evvelki lider 3 ay sonra birinci toplantısını gerçekleştirmişti

Bir evvelki lider Ağbal, misyona başladıktan yaklaşık 3 ay sonra birinci gerçek kesim toplantısını gerçekleştirmişti. Bu kapsamda TCMB’nin birinci durakları Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmuştu. Daha sonra TÜSİAD ve MÜSİAD ile de bu kapsamda toplantılar gerçekleştirilmişti.

O periyotta TCMB’den yapılan açıklamada enflasyon hedeflemesi çerçevesinde 2023 yılında yüzde 5 seviyesinde oluşacak fiyat istikrarı amacına ait bilgilendirme yapmak ve bu gaye etrafında toplumsal sahiplenme sağlamak gayesiyle TESK ve TOBB’un ziyaret edildiği belirtilmişti. Ziyarete ait açıklamalarda iki iş örgütünün de fiyat istikrarı amacına yönelik güçlü dayanaklarının görülmesinden büyük memnuniyet duyulduğu tabir edilmişti.

Görüşmeyle ilgili Bloomberg HT’ye konuşan TESK Lideri Bendevi Palandöken görüşmenin olumlu geçtiğini ve taleplerini TCMB grubuna ilettiklerini belirtmişti. Palandöken toplantıda enflasyonun düşeceği izlenimini edindiklerini de vurgulamıştı.

Comments are closed.