Ultimate magazine theme for WordPress.

Merkez Bankası Haziran’ı da pas geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 19 düzeyinde sabit tuttu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin ankete katılan 19 kurumun medyan beklentisi Haziran toplantısında faizin değiştirilmeyeceği tarafındaydı.

Tek bir kurum bu toplantıda 50 baz puan indirim ile siyaset faizinin yüzde 18,5 düzeyine indirilmesini bekliyordu.

Ankete katılan 18 kuruma bir sonraki TCMB atağının ne vakit geleceğine ait beklentileri de sorulmuştu. Bir kurum Haziran’da, iki kurum Temmuz’da, dört kurum Ağustos’ta, dört kurum Eylül’de, dört kurum Ekim’de, üç kurum Kasım ayında TCMB’nin faiz indirimi yapmasını öngördü.

Yıl sonu siyaset faizi kestirimi veren 16 kurumun medyan beklentisi ise yüzde 16 düzeyinde oluştu.

İlgili Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan Temmuz-Ağustos’a işaret etmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haziran ayının başında katıldığı bir canlı yayında faiz indirimi için Temmuz-Ağustos periyodunu işaret etmişti. Erdoğan yayında, Merkez Bankası Lideri ile bir görüşme gerçekleştirdiğini, faiz yükünün düşürülmesinin koşul olduğunu söylemişti.

Erdoğan, hususa ait, “Faizleri düşürmemiz kaide. Temmuz-Ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama devrine girmiş olacağız. Bütün problem maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır” sözlerini kullanmıştı.

Bu açıklamalardan sonra TCMB yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantıda erken faiz indirimi beklentisinin kalkması gerektiğine vurgu yapmıştı.

-Karar anlık olarak güncellenecektir. Karar ve karara ait yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz.

Comments are closed.