Ultimate magazine theme for WordPress.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Investing.com – Yılın 6. Para Siyaseti Konseyi toplantısı bugün yapıldı. Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki toplantıda şura, %19 olan siyaset faizini sabit tuttu.

Karar metninde şu sözlere yer verildi:

“Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması global iktisatta toparlanma sürecini desteklemektedir. Bununla birlikte, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, kimi kesimlerdeki arz kısıtları ve nakliyecilik maliyetlerindeki artış memleketler arası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen global enflasyon ve enflasyon beklentilerinin milletlerarası finansal piyasalar üzerindeki tesirleri kıymetini korumaktadır.

İlgili Haberler

Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal şartlardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir ölçü ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm bölümlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha istikrarlı bir bileşimle sürdürülmesine imkan tanımaktadır. Gerçekleştirilen nakdî sıkılaştırmanın tesiriyle krediler ölçülü bir seyir izlemektedir. Bununla birlikte, kredilerin seyri ve kompozisyonu makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe rağmen, ihracattaki güçlü artış eğilimi, kredilerdeki yavaşlama, altın ithalatındaki bariz gerileme ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasının cari süreçler istikrarında başlayan güzelleşmeyi hızlandırması beklenmektedir.

Son devirde ithalat fiyatları kaynaklı maliyet ögelerinin yanı sıra, talep şartları, kimi dallardaki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Başka taraftan, mali sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı tesirleri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu iddia patikasındaki bariz düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Şura, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.”

PPK kararı öncesi 8,65 düzeyinde olan USD/TRY kuru kararın akabinde 8,62 düzeyine geriledi. Faiz kararının bariz bir tesirinin görülmediği dolar kurunda Fed sonrası güçlenen ABD Dolar Endeksi’nin tesiriyle yükseliş hakim.

Muharrir: Deniz Engin

Comments are closed.