Ultimate magazine theme for WordPress.

Merkez Bankası beklenti anketinin ismini değiştirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, karışıklıkların önüne geçmek için beklenti anketinin ismini “Piyasa İştirakçileri Anketi” olarak değiştirdi.

TCMB’den bahisle ilgili yapılan açıklama şöyle:

İlgili Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2001 yılından bu yana uygulanan Beklenti Anketinin ismi kamuoyu ve basında kelam konusu anketin sonuçlarının TCMB’nin kurumsal beklenti ve iddialarını yansıttığı istikametindeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi gayesiyle “Piyasa İştirakçileri Anketi” olarak değiştirilmiştir.

Piyasa İştirakçileri Anketi finansal ve gerçek kesimde çalışan bireylerin enflasyon, döviz kuru, cari süreçler istikrarı, büyüme ve faiz oranları üzere temel makroekonomik değişkenlere ait kısa ve uzun vadeli beklenti/tahminlerini içermektedir.

Piyasa İştirakçileri Anketi’nin metodolojisi ve yayım tarihinde rastgele bir değişiklik yapılmamıştır. Bu çerçevede Piyasa İştirakçileri Anketi’nin sonuçlarının TCMB’nin kendi kestirim ve beklentilerini yansıtmamakta olduğu, bu anketin finansal ve gerçek kesimde çalışan bireylerin iddialarından derlendiği bir defa daha hatırlatılmaktadır.

Comments are closed.