Ultimate magazine theme for WordPress.

Merkel ve Draghi Türkiye ile yeni göç muahedesi istiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İtalya Başbakanı Mario Draghi Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ortasında yapılan göç mutabakatının yenilenmesinden yana olduklarını söyledi.

Dün akşam Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel, iki ülkenin göç sorunundan farklı hallerde etkilendiklerini belirtirken, “Sorunun çözülmesi gerektiği konusunda ise hemfikiriz” dedi.

İlgili Haberler

24-25 Haziran’da Brüksel’de düzenlenecek AB Önderler Zirvesi’nde Türkiye ile alakaların ele alınacağını hatırlatan Merkel, Türkiye’nin çok sayıda mülteciyi barındırdığına işaret ederek, Türkiye’nin, dayanağın sürmesi hakkına sahip olduğunu belirtti. Merkel, Draghi ile kendisinin, Türkiye’nin dayanağı olmadan bu hususta ilerleme sağlanamayacağı konusunda birebir fikirde olduklarını kaydetti.

Bu ortada Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam, AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ile telefon bir görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, Türkiye’nin üzerine düşeni ziyadesiyle yaptığını, somut adım atma sırasının AB’de olduğunu belirten Erdoğan, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine bir an önce ve ön şartsız biçimde başlanması gerektiğini söz etti.

Erdoğan, vize serbestisinin temininin de Türk halkının uzun müddettir beklediği bir adım olduğuna dikkati çekerek 18 Mart Mutabakatı’nın tüm ögeleriyle ve güçlendirilerek hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Comments are closed.