usta kredi

Merkel: Türkiye ile diyalog gündemini süratle hayata geçirmeliyiz

Merkel, AB Önderler Tepesi öncesinde Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, AB Kurulunun ve Komitesinin göç konusundaki kilit ülkelerle paydaşlıklar kurulması için adımlar atılmasına ait teklifler sunmasını istedi.

Bunun yanı sıra tepede AB Komitesinden AB’nin Türkiye ile yaptığı göç iş birliğinin finansmanının devamı için somut teklif sunmasını beklediklerini belirten Merkel, Türkiye’de 3,7 milyon Suriyelinin kayıtlı olduğunu anımsattı.

Merkel, “Mevcut ve gelecek göç meselelerini fakat Türkiye ile diyalog içinde çözebileceğimiz açıktır. Mart ayında anlaştığımız üzere, AB olarak ortak çıkarlar üzerindeki iş birliğimizi ilerletmek için artık Türkiye ile diyalog gündemini süratle hayata geçirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile görüşmelerde Gümrük Birliği’nin modernleştirilmesinin ilerletilmesinin yanında sıhhat, iklimin korunması ve terörle uğraş üzere hususların da ele alınması gerektiğini anlatan Merkel, Türkiye ile hukuk devleti ve temel haklarının uygulanması alanlarında görüş ayrılıkları olmasına karşın stratejik iş birliğinin ilerletilmesi gerektiğini kaydetti.

AB’nin Rusya ile direkt görüşmeler yapmasını istedi

Şansölye Merkel, AB Önderler Zirvesi’nde Rusya ile ilgili bağlantıların da ele alınacağına işaret ederek Rusya’nın provokasyonlarına üye ülkelerin uyumu olmadan yanıt verilmesinin kâfi olmadığını kaydetti.

Bu provokasyonlara ortak karşılık vermek için sistemler geliştirilmesini isteyen Merkel, “Ancak bu biçimde Rusya’nın hibrit ataklarına karşı koymayı öğreneceğiz.” sözünü kullandı.

Merkel, birebir vakitte Rusya ile ortak stratejik çıkarlar gündeminin tanımlanması gerektiğini belirterek AB’nin, Rusya ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile direkt temasa geçmesini talep etti.

ABD Lideri Joe Biden’ın Putin ile görüşme yapmasının yetmediğini, AB’nin de görüşme formatları oluşturması gerektiğini vurgulayan Merkel, ihtilafların öteki türlü çözülemeyeceğini kaydetti.

Comments are closed.