usta kredi

Meksika Merkez Bankası’ndan beklenmeyen faiz artışı

Meksika Merkez Bankası, perşembe günü beklentiler dahilinde olmayan bir faiz artışına giderek ekonomistleri şaşırtırken Meksika pesosu karar sonrasında yüzde 1,57 paha kazandı.

Gösterge faizini 25 baz puanlık bir artış ile yüzde 4,25’e çıkaran Meksika Merkez Bankası, piyasada daha fazla sıkılaşmanın gelebileceğine dair beklentileri artırdı. Faiz üzerine süreç gerçekleştiren traderlar 25 baz puana ek olarak 115 baz puanlık bir artış daha bekliyorlar.

Meksika üst istikametli fiyat baskılarıyla uğraş etmeye çalışırken faiz kararından yalnızca birkaç saat evvel açıklanan enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gelmişti.

Meksika Merkez Bankası, hafta başından bu yana faiz artırımına giden üçüncü gelişen ülke merkez bankası oldu. Macaristan Merkez Bankası, salı günü gösterge faizi yüzde 0,6’dan yüzde 0,9’a çıkarırken, Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası da çarşamba günü gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak beklentilerle paralel yüzde 0,5’e çıkarmıştı.

İki merkez bankası da gelecekteki artırım kararlarının datalara dayalı olacağını ve enflasyonun istenen düzeylere inene kadar faiz artırımı yapılacağını söylemişti.

Comments are closed.