Ultimate magazine theme for WordPress.

MEB, telafi eğitimi programının uygulama asıllarını belirledi

Ulusal Eğitim Bakanlığının (MEB) telafi eğitimi programına, 21-Haziran-2 Temmuz ortasında “telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden müracaat yapılabilecek.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla vilayetlere gönderilen yazıda, 5 Temmuz-31 Ağustos ortasında uygulanacak “Telafide Ben de Varım” yaz uygulaması programının uygulama asıllarına yer verildi.

Program kapsamında okul, ilçe ve vilayet genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, toplumsal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile aktifliklerin “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinde yer aldığı bildirilen açıklamada, vilayet genelinde düzenlenecek eğitim faaliyetleri için tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak tesislerin bedelsiz olarak kullandırılması, valiliklerce oluşturulacak konsey uyumunda gerekli planlamaların yapılacağı belirtildi.

Buna nazaran, 21 Haziran-2 Temmuz 2021 ortasında müracaat, planlama iş ve süreçleri, 5 Temmuz-31 Ağustos ortasında ülke genelinde Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında vilayet ulusal eğitim müdürlükleri tarafından valiliklerin uyumunda eğitim faaliyetleri yapılacak.

Vilayet uyum konseyi; vilayet ulusal eğitim müdürü başkanlığında vilayet program koordinatörü olan vilayet ulusal eğitim müdür yardımcısı ve şube müdürü, vilayet bilgi girişi modül koordinatörü, ilçe ulusal eğitim müdürleri, ilçe ulusal eğitim müdürlüklerinin ilgili şube müdürleri, ilçelerde süreci yürütecek ve ilçe ulusal eğitim müdürlükleri tarafından belirlenecek ilçe bilgi girişi modül koordinatörleri, okul müdürleri, öğretmenler ve işçiden, vilayet ulusal eğitim müdürü tarafından görevlendirilecek en az 5, en fazla 20 bireyden oluşacak.

Gönüllülük temeline nazaran öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere planlanacak program, eğitim faaliyetleri fizikî, sosyal-duygusal, akademik gelişim ve özel eğitim alanı olmak üzere dört ana temaya uygun olarak planlanacak.

İlgili Haberler

Eğitim faaliyeti çalışma temelleri

Eğitim faaliyetlerine katılmak isteyen öğrenciler, veli müsaade evraklarıyla eğitim faaliyetinin açıldığı okula başvurabilecek.

Programa müracaatları kabul edilen öğrenci, öğretmen, velilere kabul edildiklerine dair bilgilendirme, faaliyeti açan okul müdürlükleri tarafından yapılacak.

Eğitim faaliyetinin açılabilmesi için en az 12 kişilik öğrenci kümesinin oluşması gerekecek, özel eğitim öğrencilerine açılacak faaliyetlerde alanın özelliği gereği sayı sınırlaması aranmayacak.

Program kapsamında düzenlenecek tüm eğitim faaliyetleri Sıhhat Bakanlığı tarafından belirlenen Kovid-19 salgını muhafaza önlemleri doğrultusunda gerekli tedbirler alınarak gerçekleştirilecek.

Eğitim faaliyetlerine katılacak tüm öğrenci, veli ve öğretmenler için HES kodu sorgulaması yapılacak ve bu duruma ait gerekli tedbirler alınacak.

Öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik örnek eğitim faaliyetleri, içerik ve gereçlerine “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

Comments are closed.