Ultimate magazine theme for WordPress.

Maden işletmeleri dayanaklarında değişiklik yapıldı

Yer Altı Maden İşletmelerinde Meydana Gelen Maliyet Artışlarının Karşılanması Emeliyle Dayanak Verilmesine Ait Karar’da değişikliğe gidildi.

Değişikliğe ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, işletme ruhsat alanlarında işletme güvenliği sağlanmış yer altı ocağında maden işletme faaliyetleri devam ederken, tıpkı iş yeri numarasıyla mevcut ocaktan bağımsız yeni bir yer altı kömür ocağı hazırlanması durumunda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce uygun bulunan hazırlık termin müddeti sonuna kadar dayanak ödemesi yapılacak.

İlgili Haberler

İşletme faaliyetlerinin durdurulması halinde işletmelerde faaliyetlerin durdurulması ile müsaade edildiği tarihe kadar yahut daimi nezaretçi ataması olmadan çalışılmasının tespit edilmesi halinde nezaretçi ataması yapılan tarihe kadar geçen müddette dayanak ödemesi yapılmayacak.

İsimli ve idari makamlarca işletme faaliyetlerinin durdurulması kelam konusu olmaksızın işletmeden kaynaklı nedenlerden ötürü üretim yapılmaması durumunda ilgili devir için dayanak ödemesi yapılmayacak.

31 Aralık tarihinden evvel rödövans kontrat müddetinin bitmesi durumunda rödövans kontratının ilgili kurum tarafından uzatılması koşuluyla bu işletmeler için bu tarihe kadar dayanak ödemesi yapılacak.

Comments are closed.