Ultimate magazine theme for WordPress.

Macron’dan Johnson’a alakaları resetleme daveti

Global diplomasinin gözünü çevirdiği İngiltere’deki 3 günlük G-7 doruğu ikili alakalar açısından da yeni bildirilere sahne oluyor.

Bloomberg’in haberine nazaran doruğun birinci gününde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, konut sahibi İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a İngiltere ile Fransa ortasındaki münasebetleri tekrar tesis etme daveti yaptı.

Macron, Johnson’a iki ülke ortasındaki bağların yine canlanması için İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılık muahedesine sadık kalması gerektiğine vurgu yaptı.

İlgili Haberler

Macron Johnson’a iki ülkenin memleketler arası ve Transatlantik bağlantılar, silahlanmaya yönelik denetim düzenekleri üzere başlıklarda ortak bir vizyona sahip olduğunu söyledi.

Yılbaşında Brexit muahedesi yürürlüğe girerken yıl boyunca İngiltere ile AB ortasında çeşitli sorun alanları ortaya çıkmıştı. Bunlardan en kıymetlisi Kuzey İrlanda olan ticaret alakaları oldu. Bu bahiste Londra ve Brüksel ortasındaki tansiyonun önümüzdeki günlerde daha da artması bekleniyor.

Kuzey İrlanda’ya çeşitli mal ve hizmetlerin satışı için devam eden geçiş devri 30 Haziran’da sona erecek. Sonrasında AB’nin güvenlik kuralları nedeniyle sosis üzere birtakım işlenmiş et eserlerinin buraya ihracatı yasaklanacak.

Comments are closed.