Ultimate magazine theme for WordPress.

Lagarde: Ekonomik aktivitenin hızlanmasını bekliyoruz

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin görüntü konferans sistemiyle gerçekleştirdiği “Parasal Diyalog” oturumunda yaptığı konuşmada ekonomik aktivitenin bu çeyrekten itibaren hızlanmasını beklediklerini bildirdi.

AB ülkelerinde 100 milyondan fazla kişinin yeni tip koronavirüse karşı (Kovid-19) tam olarak aşılandığını belirten Lagarde, salgında durumun uygunlaşması, aşılamalardaki ilerleme ve itimat artışı ile ekonomik görünümün daha “parlak” bir hal aldığını söyledi.

Lagarde, mali ve mali teşvikler sonucu bilhassa hizmet kesiminde güçlü toparlanma beklediklerini, tedarik problemlerinden kaynaklı arz zahmetine karşın imalat endüstrinin kuvvetli olduğunu aktararak, ekonomik aktivitenin bu çeyrekten itibaren hızlanmasını beklediklerini kaydetti.

Bilhassa aşılama oranı yüksek olan gelişmiş iktisatların global ekonomik aktiviteye sürat kattığını söz eden Lagarde, ABD’deki üzere mali teşvik paketlerinin ekonomik toparlanmayı desteklediğini, bu durumun dış talebi arttırdığını ve Euro Bölgesi iktisadını de olumlu etkilediğini söyledi.

Lagarde, “Tüketici harcamalarındaki güçlü toparlanma ve yatırımlarla desteklenen ekonomik aktivitenin 2021’in ikinci yarısında güçlü bir halde güzelleşmesini bekliyoruz.” dedi.

İlgili Haberler

“Virüs mutasyonlarının yayılması bir risk kaynağı olmaya devam ediyor”

AMB’nin Euro Bölgesi için 2021’de yüzde 4,6, 2022’de yüzde 4,7, 2023’te yüzde 2,1 büyüme kestiriminde bulunduğunu söz eden Lagarde, “Küresel talepte ve tüketici harcamalarında beklenenden daha süratli bir artış daha da güçlü bir toparlanma ile sonuçlanabilir.” sözünü kullandı.

Lagarde, virüs mutasyonlarının yayılmasının bir risk kaynağı olmaya devam ettiğini aktardı.

Euro Bölgesi yıllık enflasyonunun son aylarda güç fiyatlarındaki süratli artış üzere süreksiz faktörler nedeniyle yükseldiğini anımsatan Lagarde, manşet enflasyonun sonbahara gerçek daha da artabileceğini, süreksiz faktörlerin ortadan kalkmasıyla birlikte gelecek yılın başında düşmesini beklediklerini kaydetti.

Lagarde, AMB’nin 2021’de yüzde 1,9, 2022’de yüzde 1,5, 2023’te yüzde 1,4 oranında enflasyon beklediğini de kelamlarına ekledi.

Comments are closed.