usta kredi

Kuzey Kore: ABD ile müzakereler sadece değerli vaktimizi alıyor

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Son Gwon, resmi haber ajansı KCNA’ya yaptığı açıklamada, “Müzakereler bir yana, ABD ile rastgele bir temas kurma mümkünlüğünü dahi düşünmüyoruz. Bu bizi bir yere götürmüyor, sadece değerli vaktimizi alıyor.” tabirlerini kullandı.

Kuzey Kore başkanı Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong da dün yaptığı açıklamada, müzakere beklentisinin ABD’yi hayal kırıklığına uğratacağını belirtmişti. Kim, “Bir Kore atasözü der ki; bir rüyayı görmek değil yorumlamak değerlidir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Büyükelçi Ri, Kim’in açıklamasıyla “ABD’nin telâşlı yargı, varsayım ve beklentilerini boşa çıkardığını” belirtti.

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un, geçen hafta, ülkeyi yöneten Kore Personel Partisinin kongresinde yetkililere ABD tarafıyla “hem diyalog hem de karşılaşmaya” hazır olunması davetinde bulunmuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Jong-un’un sözlerini ABD ile müzakereler açısından “ilginç sinyal” olarak değerlendirmişti.

Kuzey Kore Özel Temsilcisi Sung Kim de Pyongyang idaresinin nükleer programı ve durdurulan görüşmeler hakkında Güney Koreli ve Japon yetkililerle görüşmesinin akabinde ABD’nin müzakere tekliflerine yakında Kuzey tarafından olumlu bir karşılık almayı umduğunu söylemişti.

ABD ile Kuzey Kore ortasındaki nükleer müzakereler

Eski ABD Lideri Donald Trump ile Kuzey Kore önderi Kim, birinci kere 12 Haziran 2018’de Singapur’da bir ortaya gelmiş, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanması konusunda mutabakata varmışlardı.

İki başkan, 26-27 Şubat 2019’da Vietnam’da bir kere daha görüşmüş lakin tepe, beklenenden süratli ve anlaşmasız sona ermişti. Son olarak 30 Haziran 2019’da Kuzey ve Güney Kore ortasındaki silahsızlandırılmış bölgede görüşen iki başkan, nükleer müzakere sürecini sürdürme kararı almıştı.

İki ülke ortasında Ekim 2019’da İsveç’te yapılan çalışma seviyesindeki toplantılar, Kuzey Korelilere nazaran, Amerikalılar “eski tavır ve tavırlarını” devam ettirdiğinden ötürü kesilmişti.

Comments are closed.