Ultimate magazine theme for WordPress.

USD Coin (USDC)

Günümüzde adından söz ettiren USD Coin (USDC), Circle Internet Financial tarafından geliştirilip piyasaya sürülmüştür. Yaklaşık olarak 6 milyon dolarlık stablecoin USDC, aynı zamanda Coinbase tarafından da desteklenmektedir. Dolayısıyla Stellar blockchaini üzerinden piyasaya sürülmüştür. Neredeyse buradan destek aldığını da söyleyebiliriz. Fakat başlangıç içerisinde Ethereum blockchaini üzerine kurulmak istenmişti. Şu anda bakıldığında, piyasa değeri, neredeyse 10 kat artmıştır. Bu artış 1 sene içerisinde oluşmuştur. Dolaşımda ise; 6 milyar dolar USD coin bulunur.

USD Coin (USDC) Nedir?

Neredeyse taze bir stabilcoin demek yanlış olmayacaktır. İsminden de anlaşıldığı üzere, dolar üzerine sabitlenmiştir. 2018 tarihinde başlatılmıştır ve son zamanlarda da piyasa değerinde yüksek artışlar yakalanmıştır. Bazı para birimlerinin neredeyse alternatifi olduğunu söylenebilir. Gerek Tether (USDT) gerek ise de TrueUSD (TUSD) gibi kriptoların bir alternatifi olacaktır. Aslında bir yerde, tamamen kolaylık olması amacıyla ortaya çıkmıştır. Doların, halka açık veya internet üzerinden olan kullanımını, kolaylaştırmak için ortaya çıkmıştır.

USDC’ye bağlı olan tokenler, yine kolay bir şekilde ve istenildiği zamanda USD’ye geri çevrilebilecektir. Kaldı ki USDC tokenleri üzerinden kullanım sağlamak ve tokenlerin çıkarılması ERC-20 sözleşmesi ile mümkün olacaktır. Bulunan blok zincirine doları getirmek, dünyanın herhangi bir yerine taşımak gibi izinler verir. Bu da kripto dünyası için tamamen bir istikrar sağlayacaktır.

USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?

Tabanı bakımından Ethereum olan USD Coin, USDT gibi bir çalışma prensibini benimsemektedir. Fakat USD coin, diğer kriptolardan, oldukça farklı bir şekilde ayrışmaktadır. USDC, olağan spekülasyonlardan etkilenmeyecektir. Beraberinde ise; diğer kriptolarda olduğu gibi, herhangi bir kırılmada yaşanmayacaktır. Circle CEO’su Jeremy Allaire’ın, konu ile alakalı söylediği birkaç cümlede bulunmaktadır. USD Coin için; hem düşü maliyetli olduğunu hem de yüksek bir güvenlik çemberi içerisinde olduğunu ifade etmiştir. Bu da dünya çapın hem ödeme alan gem de ödeme yapan kişiler için avantajlı olacaktır.

Comments are closed.