usta kredi

KOSGEB Başkanı/Kurt: Dayanak paketinde ikinci faza geçtik

KOSGEB Lideri Kurt, KOBİ’lerin finansmana erişim meselesinin tahlili için hangi adımların atılabileceği ve Süratli Takviye Programı’nın kapsamı hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Kurt, iktisadın ana kemiğinin KOBİ’lerin oluşturduğunu belirtiği konuşmasında, en temel hususun KOBİ’lerin pandeminin olumsuz tesirlerinden bir an evvel çıkmalarını sağlamak olduğunu lisana getirdi.

“Bu kalemde kullanacağımız kaynak 5 milyarın üzerinde olacak”

Pandemiden çıkışla birlikte, daha geniş bir kaynak gereksiniminin doğduğunu söyleyen Kurt, takviye programının ikinci faz çalışmaları hakkında şu sözleri kullandı:

“Nisan ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Süratli Takviye Programı’nın birinci etabı tamamladı. Artık de ikinci faza geçmiş bulunuyoruz. Birinci etapta muhakkak bir takviye sayısına ulaştık, ikinci etapta da süzgeçlerimizi genişleterek daha fazla, daha yaygın bir biçimde imalat endüstrisindeki KOBİ’lere bu dayanağı sunmak istiyoruz. Şu ana kadar bizim bu kalemde kullanacağımız kaynak 5 milyarın üzerinde olacak.”

Kurt değerlendirmesinde, pandeminin birinci yılında ciro kaybının yüzde 25 olan işletmeleri önceliklendirdiklerini, Ar-Ge ve start-up şirketleri için kriter aramadan dayanak verildiğini ve cirosunda düşüş olan her KOBİ’ye kredi verebilecek durumda olduklarını açıkladı.

2023’e kadar 10 unicorn çıkarabilmek için önemli adımlar atıldığının altını çizen Kurt, “Silikon Vadisi dışında dayanak programları önümüzdeki günlerde açıklanacak. KOBİ’lerin Eximbank’tan daha çok yararlanmasını sağlayacağız. İmalatçı KOBİ’lerin üçte biri 2020’ye girdiğinde ciro kaybına uğradı. Asıl gündemimiz açılmayla birlikte ivmeyi yakalayabilmek.” sözlerini kullandı.

Comments are closed.