Ultimate magazine theme for WordPress.

Kapanan özel okullar turizm ve sıhhat merkezi oluyor

Pandemi nedeniyle artan maliyet ve azalan öğrenci kayıtları özel okulları vurdu. Kapanan okullar dönüşüm sürecine girerken 882 özel okul ise devredildi. Kapanan özel okullardan 14 bin 652 öğrenci, devredilen özel okullardan ise 35 bin 302 öğrenci devlet okullarına geçti.

Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Lideri Hakan Akdoğan artan özel okul satışlarının sıhhat ve turizm yatırımcılarının dikkatini çektiğini lisana getirirken “Kapanan okulların yüzde 50’si ya sıhhat ya da turizm merkezi oluyor. Birebir vakitte dönüşümler üretim alanında da gerçekleşiyor” dedi.

Sıhhat bölümü için dönüştürülen okulların muhakkak bir kriter çerçevesinde olması gerektiğine dikkat çeken Hakan Akdoğan kelamlarına şöyle devam etti: “Bu binalar için sıhhat kesiminin öncelikli talebi kelam konusu. Pandemi periyodunda sıhhat dalı daha da büyümeye başladığı için yeni hastaneler açmak isteyen büyük markalar almak isteyebiliyor. Ama her dalın kendi içindeki mevzuatlarında özel konular yer alıyor. Her bina her işe uygun olarak da dönüştürülemiyor”

İlgili Haberler

“Öğrencileriyle birlikte devretmek isteyen var”

Tatil beldelerinde kapanan özel okulların da turizm yatırımcısının gözdesi haline geldiğini söyleyen Hakan Akdoğan “Son 1 yılda turizm kesimi çok güç vakitler yaşadı. Artık ise aşı haberleriyle bir canlanma bekleniyor. Bu alanda turizm dalındaki yatırımcılardan kapanan ve satılık olan özel okullara karşı büyük ilgi var” açıklamalarında bulundu.

Pandemi nedeniyle özel okul taleplerinin azalmasının dalı olumsuz istikamette etkilediğini aktaran Akdoğan, “Özel okul binalarının gerek satılık gerekse de kiralık arzlarında büyük artışlar yaşanıyor. Birtakımı yalnızca binayı satmayı isterken birtakımı ise öğrencileriyle birlikte devretmek istiyor. Bunlar ortasında vaktinde çok yüksek maliyetlere yapılan, milyonlarca lira harcanan okullar da yer alıyor. Satılan okullar ortasında 100 milyon TL’lik, büyük kampüslü eğitim kurumları da var, 500 bin TL’lik küçük anaokulları da” diye konuştu.

Comments are closed.