Ultimate magazine theme for WordPress.

Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden’ın 14 Haziran’da yüz yüze gerçekleştireceği birinci görüşme öncesinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, ikili bağlantılar, bölgesel sorunlar başta olmak üzere Afganistan, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs özelinde bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

NATO Tepesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasında yapılacak ikili görüşmenin ayrıntıları ve ele alınacak hususlar görüşüldü.

Açıklamaya nazaran, esaslı bir geçmişe sahip iki NATO müttefiki olan Türkiye ve ABD ortasındaki alakaların olumlu gündemle ilerletilmesi ve stratejik iş birliğine odaklanılması gerektiğine vurgu yapıldı. Türkiye-ABD bağlarını ilgilendiren tüm hususların karşılıklı çıkar ve hürmet anlayışıyla ele alınması gerektiği konusunda mutabık kalındı.

Uzmanların Erdoğan-Biden görüşmesinden beklentileri farklılaşıyor

İlgili Haberler

NATO doruğu vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden ortasında gerçekleşecek görüşmeden çıkacak sonuçlar ile ilgili farklı görüşler mevcut.

EDAM Lideri Sinan Ülgen Bloomberg News için kaleme aldığı bir görüş yazısında her iki tarafın da huzursuz olduğunu lakin buna karşın başkanların S-400 konusunda ilerleme sağlayabileceğini söyledi.

“Umut vadetmeyen duruma karşın iki başkan S-400 sıkıntısı üzerinde anlaşarak daha az güçlü bir bağlantının önünü açabilir” diyen Ülgen, ABD’nin Türkiye’nin S-400’lere elinden çıkarmadan yaptırımların kalkmayacağını belirtmesinin çıtayı çok yükselttiğini de lisana getirdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Lideri Doç. Dr. Burak Küntay ise Bloomberg HT’ye yaptığı kıymetlendirme sonrasındagörüşme sonrasında iki ülke ortasındaki bağlantılarda hiçbir değişiklik beklenmemesi gerektiğini ve bağlantıların donuk bir biçimde devam edeceğini vurguladı.

“Bu görüşme 10 dakika da sürse, 3 gün de sürse 15 gün de sürse sonucunda Türk-Amerikan alakalarının ayın 14’ü itibariyle apayrı bir eksene gitmesini müspet yada olumsuz kimse beklemesin” diyen Küntay, bunun lakin ortadaki soğuk ve donuk rölanti durumun devamı olacağını söz etti.

Comments are closed.