Ultimate magazine theme for WordPress.

JP Morgan, aşı sonrası Türkiye büyüme varsayımını güncelledi

JP Morgan, yayımladığı bir araştırma raporunda aşılama çalışmalarıyla birlikte Türkiye için büyüme iddiasını üst istikametli güncellediğini belirtti.

Kredi büyümesindeki yavaşlama ve yüksek faiz oranlarına karşın artan aşılama suratının güncellemede tesirli olduğunu belirten JP Morgan ekonomistleri, Türkiye için 2021 büyüme tahmininlerini yüzde 6,1’den 6,8’e güncellediklerini tabir etti.

Güncellemenin büyük oranda kuvvetli iç talebi göz önünde bulundurarak yapıldığını belirten JP Morgan, sıkı para siyaseti için muhtaçlığın artarak devam ettiğini söyledi.

İlgili Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının beklentileriyle uyumlu bir formda gerçekleştiğini ve irtibatta de bir değişiklik olmadığını belirten banka, kendi varsayımları doğrultusunda enflasyondaki düşüşün Kasım ayı üzere gerçekleşeceğini söyledi. JP Morgan, bunun TCMB’nin faizleri yıl sonuna kadar sabit tutacağına işaret ettiğini belirtti.

TCMB’nin görece şahin tavrının umut verici olduğunu belirten banka, Nisan ve Mayıs’ta beklentilerin altında gelen enflasyonun süreksiz olduğunu ve enflasyonu etkileyen temel faktörlerin sürdüğünü vurguladı.

Birinci faiz indiriminin 100 baz puan ile Eylül ayında gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen banka, erken bir gevşemenin halihazırda zayıf olan siyaset kredibilitesine ziyan verebileceğini söyledi.

Comments are closed.