Ultimate magazine theme for WordPress.

Johnson, Rusya’nın hudut ihlali tezini reddetti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson gazetecilere yaptığı açıklamada, “Uluslararası suları kullanmanın büsbütün uygun olduğunu düşünüyorum. Değerli olan nokta, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını tanımamamız.” dedi.

Olayın Ukrayna sularında gerçekleştiğini kaydeden Johnson, “Burayı (Ukrayna suları) A noktasından B noktasına gitmek için kullanmak büsbütün doğruydu.” diye konuştu.

İngiliz Başbakan, Rusya ile münasebetlerin tarihteki en berbat devirde olduğu tarafındaki görüşlere katılmadığını da vurgulayarak, işlerin çok daha makus olduğu vakitleri hatırladığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada, İngiltere’ye ilişkin “Defender” isimli savaş gemisinin, Kırım’ın güneybatısında bulunan Felenk’te sonu ihlal ettiği tez edilmişti.

Açıklamada, “Sınırları koruyan Rus gemisi, 12.06 ve 12.08’de İngiliz gemisine ikaz ateşi açtı. Su-24M, 9 dakika sonra Defender gemisinin rotasına yönelik bombalama uyarısı yaptı.” sözlerine yer verilmişti.

İlgili Haberler

Olayla ilgili İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliğindeki askeri ataşesi, Rusya Savunma Bakanlığına çağrılmıştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı da Rus uçağının Karadeniz’de hudut ihlali yaptığı gerekçesiyle İngiliz savaş gemisine ikaz ateşi açtığı argümanlarını reddetmişti.

İngiliz gemisinin ihlal yaptığı ileri sürülen Felenk, Kırım’ın kara suları içinde bulunuyor.

Rusya, Kırım’ı 2014’te yasa dışı ilhak etmişti.

Memleketler arası hukuk kurallarına nazaran Kırım Ukrayna’ya ilişkin kabul ediliyor.

Comments are closed.