Ultimate magazine theme for WordPress.

Jeff Bezos’un uzay seyahati sigortacıları korkuttu

Amazon’un işvereni CEO’su Bezos, dünya atmosferinin ötesine uçan birinci milyarder olmak için Elon Musk ve Richard Branson ile yarışıyor.

En tuhaf riskleri bile makul fiyatlara teminat altına almalarıyla tanınan sigortacılar, uzaydaki mümkün kazaları kapsayacak poliçe satmaya şimdi yürek edebilmiş değil.

Sigorta Enformasyon Enstitüsü (III) sözcüsü Michael Barry, “Uzay turizmi değerli riskler içeriyor, fakat hayat sigortacılarının şimdi özel olarak ilgilendiği bir husus değil zira rastgele birinin uzaya seyahat etmesi çok seçkin bir durum” dedi.

Uzay seyahatinde sigorta için yasal mecburilik yok

Uyduları, roketleri ve insansız uzay uçuşlarını sigortalamak için yaklaşık 500 milyon dolarlık bir pazar var, fakat Bezos’un uzaya seyahat edeceği Blue Origin üzere bir operatörün yolcularının yaralanma ya da vefata karşı sigortalanması için yasal bir mecburilik yok.

Dünyanın en büyük sigorta komitecisi Marsh’ın Havacılık ve Uzaydan Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Neil Stevens, “Kimsenin yolcu sorumluluğuna karşı sigortalı olduğu bir durum kelam konusu değil ” dedi.

Bezos ve Blue Origin’in New Shepard uzay aracındaki başka astronotlar, gelecek ay kamyon büyüklüğünde bir kapsül içinde dünyanın 100 km üzerinde yalnızca birkaç dakika harcamakla kalmayacak, tıpkı vakitte geri dönmek zorunda kalacaklar.

NASA astronotları sigortalı

İlgili Haberler

AmTrust Financial’ın uzay sigortası sağlayan bir ünitesi olan Assure Space’ten Richard Parker, NASA ve ABD’nin genel olarak sorumluluk sigortası satın almadığını, bu mevzunun hükümetin programları içinde yer aldığını söyledi.

NASA sözcüsü NASA astronotlarının devlet hayat sigortası programları için uygun olduğunu söyledi.

Sigorta şirketi Küresel Aerospace’de uzay siyasetlerinin sigorta yöneticisi Charles Wetton, hükümet tarafından finanse edilen vazifelerdeki astronotların, uzay seyahatinde evvel birkaç yıl boyunca bilgi, marifet ve zindelikleri ve eğitimleri için dikkatlice seçildiğini söyledi. Wetton, “Onlar ve aileleri, yaptıkları işin risklerini anlıyorlar” dedi.

Blue Origin web sitesinde, uzay uçuşu yolcusunun vazife ve araç incelemeleri, güvenlik brifingleri, vazife simülasyonu ve uçuş içi faaliyetlerle ilgili talimatlar dahil olmak üzere fırlatmadan bir gün evvel eğitim alacağını belirtti.

Virgin Galactic, iştirakçilerin lansmandan evvel üç günlük eğitim ve hazırlık alacaklarını söylemişti.

Sigortacılar, bir yolcunun uçuş sırasında ölmesi durumunda hiçbir yük taşımayacaklarını belirten ticari uzay seyahati firmalarından kuvvetli feragat mukaveleleri hazırlamalarını bekliyorlar.

ABD Uzay Kıdemli Lider Yardımcısı Tim Rush, sigorta komitecisi Gallagher’ın şu anda uzay turistleri için sigortanın bir sonraki adım olabileceğini söyledi ve hayat sigortası piyasasının şu anda özel dal için astronotlara 2-5 milyon dolarlık ferdi teminat sağladığını da kelamlarına ekledi.

Küresel Aerospace’de müşteri yöneticisi, uzay ve havacılık sigortası olan Akiko Hama, ticari alan operatörleri için yürürlükte olan tek zarurî sigortanın, temel olarak dünyadaki yahut uçan bir uçaktaki maddi hasarları kapsayacak formda üçüncü şahıs sorumluluğu olduğunu belirtti.

Blue Origin, altı kişilik uzay aracının 20 Temmuz’da havalanmasını ve yolcuların büsbütün yüksüz bir tecrübe yaşayacağı dünya atmosferi ile uzay ortasındaki hududun dört dakika ötesinde uçmasını planlıyor.

Comments are closed.