Ultimate magazine theme for WordPress.

İsrail’de 12 yıllık Netanyahu periyodu sona erdi

İsrail’de Gelecek Var ve Yamina Partilerinin öncülüğünde kurulan koalisyon hükümetinin itimat oyu almasıyla 12 yıldır devam eden Başbakan Binyamin Netanyahu periyodu bitti.

Yapılan oylama sonucu, 120 sandalyeli Mecliste 60 milletvekilinin takviyesiyle koalisyon hükümeti itimat oyu almış oldu.

Bennett-Lapid koalisyonun itimat oyu almasıyla Mart 2009’dan bu yana başbakanlık vazifesini yürüten Netanyahu devri sona erdi.

Koalisyon hükümetinin itimat oyu almasıyla Netanyahu’dan boşalacak koltuğu 2 yıllığına Yamina önderi Bennett elinde tutacak.

Bennett, Ağustos 2023’te koltuğu koalisyon ortağı Gelecek Var Partisi önderi Lapid’e devredecek.

İlgili Haberler

Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu tersliğinde birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor.

Hem sandalye sayısının kritik eşikte olması hem partilerin birtakım hususlarda büsbütün farklı görüşlere sahip olması nedeniyle İsrail’de koalisyonun ömrünün uzun soluklu olup olmayacağı tartışılıyor.

Bennett’in partisi Yamina çok sağ görüşleriyle öne çıkıyor ve işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim ünitelerini destekliyor.

Koalisyonun ortaklarından İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Ram) ise buna karşı çıkıyor.

Bir başka koalisyon ortağı Meretz ise sol blokta yer alan bir parti.

Bu nedenle koalisyon hükümetinin uzun soluklu olmayacağı ve bu yılın sonunda İsrail’in yine erken seçime gitmek zorunda kalabileceği yorumları yapılıyor.

Comments are closed.